Sinüzit Nedir ve Tedavisi

, ateş, baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve akıntısı ile beliren yüz sinüslerinin iltihaplanmasıdır. Özellikle ülkemizde çok yaygın bir hastalıktır. Sinüzitin neden olduğu bir çok rahatsızlık bulunmaktadır. bu hastalıkla ilgili halk arasında geçmişten gelen bir çok efsaneleşmiş bilgiler bulunmaktadır. ciddiye alınması gereken ve ilerlemeden tedbiri alınması gereken bir rahatsızlıktır. bu makalemizde konusuna değineceğiz.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Bakteri, virüs, mantar gibi mikroplar sinüzite neden olabilir. Sinüs iltihabı bulaşıcı değildir. Fakat başkasından kapmış olduğunuz viral üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle sinüzite kapılmış olabilirsiniz. Virüslere bağlı üst solunum yolu enfeksiyonlarında ya da alerjik nezlede burun akıntısı genellikle renksiz, berraktır. Bu akıntının 4-5 günden sonra koyulaşarak sarı ya da yeşil renge dönüşmesi sinüslerinizde iltihap başladığını düşündürür.

hastalığının uygun tıbbi ya da cerrahi yöntemler ile hemen her zaman tedavi edilmesi mümkündür ancak sinüsler normal fizyolojimizin önemli fonksiyonları olan organlarıdır ve hiçbir zaman yok edilmezler. Bu nedenle hayatın farklı dönemlerinde tekrar olunabilir. Her hastası için geçerli tek bir tip tedavi yoktur, sonuç alınana kadar farklı tedavi yöntemlerinin denenmesi gerekebilir.

Modern sinüs ameliyatlarında etmoid sinüs adı verilen küçük odacıklardan oluşan sinüsler tam olarak temizlenebilir, büyük yüz kemiklerinin içindeki boşluklar olan yanak, alın sinüsleri ile sfenoid adı verilen kafa içindeki sinüslerin yok edilmesi tarzında bir yaklaşım yoktur. Ameliyatlarda bu sinüslerin tıkalı olan, salgılarını boşaltma ve havalanma fonksiyonu gören kanalları açılır ya da genişletilir.Sponsorlu Bağlantılar

"Sinüzit Nedir ve Tedavisi" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,