Sigaranın Sebep Olduğu Hastalıklar Hangileridir

Sigaranın zararları sürekli gündeme gelmektedir. Pek sigara hangi hastalıklara neden oluyor biliyormusunuz? Bağımlılık, sırt ve bel ağrısı, ilaca karşı bağışıklıklar, kısırlık, menopoz, erken yaşlanma, iyileşme zorluğu, diş kaybı, prostat kanseri, göğüs kanseri, rahim kanseri, boğaz kanseri, mide kanseri, karaciğer kanseri, gırtlak kanseri, amfizrem, ağız kanseri, yemek borusu kanseri, çocukluk solunum problemleri, kulak enfeksiyonları, erken doğum ve bebeğin hafif doğması, şeker hastalığı, kalp hastalıkları ve gangren gibi çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Peki bu hastalıklar nedir ve sigaranın etkilerini detaylı inceleyelim…
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Bağımlılık: Bağımlı olma durumu, tabiiyet, Nikotin Maddesinin bağımlılık yapıcı özelliği eroine çok benzer.

Sırt ve Bel Ağrısı: Sigara içmek, belle ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen faktörlerden biridir. Bunun yanında normal insanlarda da zaman zaman şiddetli sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Bunun nedeni, sigara içen kişilerde vücudun, omurilikteki disklere çok zayıf miktarda Oksijen göndermesidir.

İlaca Karşı Bağışıklık: Bazı mikroplara karşı aşı veya doğal yolla kazanılmış direnç durumu, Sigara içenler belli bir ilacın etkili olması için çok daha büyük dozlarda o ilacı kullanmak zorunda kalır.

Kısırlık: Verimsizlik, çiftlerden sadece birinin sigara içmesi çocuk olmaması riskini 3 kat artırır.

Menopoz: Kadınlarda gebe kalma ve doğurma yeteneğinin sona ermesi, âdetten kesilme, yaş dönümü, âdetgörmezlik. Sigara içen kadınlarda beklenenden 5-10 yıl daha erken menopoz görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine neden olur.

Erken Yaşlanma: Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında dişler sararır ve de kararır, tırnaklar Sağlıksızlaşır.

İyileşme Zorluğu: Sigara içenlerin yaraları çok daha zor kapanır. Bunun yanında Ameliyat sonrası yaralarının iyileşmeme olasılıkları vardır.

Diş Kaybı: Sigara içmek diş kayıplarında önemli bir faktördür.

Prostat Kanseri: Erkeklerde idrar torbasının altında bulunan, siyeğin başlangıç bölümünü çevreleyen ve meni yapımında görev alan, iç salgı da salgılayan bez, kestanecik. Sigara içmek prostat kanserinin %40’ından sorumludur.

Göğüs Kanseri: Vücudun boyunla karın arasında bulunan ve kalp, akciğer vb. organları içine alan bölümüdür. Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre %75 daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşır.

Rahim Kanseri: Rahim, döl yatağıdır. Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşır.

Boğaz Kanseri: Boynun ön bölümü ve bu bölümü oluşturan organlar, imik, kursaktan oluşur. Boğaz kanseri vakalarının %80’ine sigara yol açar.

Mide Kanseri: Omurgalılarda, sindirim sisteminin, yemek borusu ile onikiparmak bağırsağı arasında besinlerin sindirime hazır duruma getirildiği omurgasız hayvanlarda sindirim kanalının bu bölgeye karşılık olan parçasıdır. Sigara içenlerin mide veya Bağırsak Kanserine yakalanma riski içmeyenlere göre 2 kat daha fazladır.

Karaciğer Kanseri: Karın boşluğunun sağ üst bölgesinde bulunan, öd salgılayan, şeker depolayan, iri, açık kahverengi organıdır. Karaciğer kanseri vakalarının % 80’i sigara yüzünden olur.

Gırtlak Kanseri: Soluk borusunun üst bölümüdür. Günde 25 tane sigara içiyorsanız 30 kat daha fazla gırtlak kanserine yakalanma riski taşırsınız. Bu da ilk başlarda konuşma zorluğu ilerleyen safhalarda tamamen konuşamamaya sebebiyet verir.

Amfizrem: Bu hastalığın yol açtığı ölümlerin %85’i sigara yüzünden olur. (Akciğerlerdeki alveoller zamanla esnekliğini kaybeder. İlerleyen safhalarda, yoğun bir biçimde solunum zorluğu olur ve hasta solunum makinasına bağlanmak zorunda kalır.)

Ağız Kanseri: Ağız kanseri vakalarının tamamına sigara yol açar.

Yemek Borusu Kanseri: Bu kanserden ölenlerin hemen hemen hepsi sigara içtikleri için ölmüşlerdir.

Çocukluk Solunum Problemleri: Annesi ya da babası sigara içen çocuklar 6 kat daha fazla solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşma riski taşır. (Soğuk algınlığı, kulak iltihapları, bronşit, bademcik problemleri, Astım ve de zatürre ki bazen ölüme bile yol açar)

Kulak Enfeksiyonları: Sigara içenlerin çocuklarının orta kulak enfeksiyonuna yakalanma riskleri vardır.

Erken Doğum ve Bebeğin Hafif Doğması: Günde sadece 5 tane sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapması ya da oldukça küçük ve de sağlıksız bir bebek doğurma riski inanılmaz boyutlardadır.

Şeker Hastalığı: Sigara içmek, vücudun insülin salgılama yeteneğini zamanla yok eder. Bu da şeker hastalığına yol açar.

Kalp Hastalıkları: Sigara içenlerin kalp krizine yakalanma riski içmeyenlere göre 4 kat daha fazladır.

Gangren: Akciğerler verimsizleştiği için, vücuda çok az oksijen yayılır. İnsan vücudu, bu çok az miktardaki Oksijeni iç organlara dağıtmak zorunda kalır. Bundan dolayı, kalbe en uzak kısımlar olan parmak uçlarından itibaren hücreler süratle zincirleme olarak ölür. Çoğu zaman kollar ya da bacaklar kesilebilir.Sponsorlu Bağlantılar

"Sigaranın Sebep Olduğu Hastalıklar Hangileridir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,