Sigara Dumanı Çekmek Orucu Bozar mı

Sigara içmek kimi kesimlerce günah sayılırken kimi kesimlerce ise mekruh olarak kabul edilmektedir. Mekruh, dinî bakımdan yasaklanmamış olsa da yapılmaması istenen eylemlere verilen addır. Sigara içmenin günah olup olmadığı tartışmalı bir durumken başkasının içtiği sigara dumanını istemeden içinize çekmeniz durumunda orucunuz bozulmaz. Ancak bilerek yani kasıtlı olarak sigara dumanını çekmeniz halinde oruç bozulur.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Orucun temel unsuru ve anlamı, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar.

Tozlu, dumanlı şey koklamak, başkasının içtiği sigara dumanı yahut tütsülerin dumanını çekmek orucu bozar. Çünkü burada kasıt vardır iradenize zayıf düşmüşsünüzdür. Fakat ağzından veya burnundan boğazına toz, duman kaçsa, oksijen gazı tüpü ile sunî hava verilse, başkalarının içtiği sigaranın dumanı ağzına, burnuna girmesinden sakınmak mümkün olmasa, oruç bozulmuş olmaz. Unlu işlerde çalışanın sakındığı halde, ağzına burnuna giren un tozları orucu bozmaz. Kömür işinde çalışan kimsenin ağzına, burnuna kömür tozu girse, orucu bozulmuş olmaz. Çünkü bundan sakınma imkanı yoktur. Ancak yinede tedbirlerinizi kendinizce almanız gerekir.

Kendi isteğiniz ile bile bile içinize veya genzine duman çekmek orucu bozar.Sponsorlu Bağlantılar

"Sigara Dumanı Çekmek Orucu Bozar mı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,