Şiddetli Fırtınanın Sebebi – Nedeni Ne

Dünya devamlı olarak doğal afetlerle mücadele içerisinde, bir yanımız depremlerle boğuşurken diğer yanımız sellerle uğraşıyor. Ülkemizde de şiddetli fırtınalar çıktı ve fırtınanın nedeni ise belli oldu. İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve daha pek çok yerde Türkiye’nin önemli bir bölümünde şiddetli ve hortumlar görüldü. ve hortumlarla ilgili açıklama ise İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan geldi. açıklamalara göre yaşananlar sıra dışı ancak mantıklı bir açıklaması var.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


“Dünyanın manyetik alanının değişimini 15’inci yüzyıldan bu yana ölçebiliyoruz. 1980’e kadar manyetik alanın kuzey ucu yılda 4-5 km yer değiştiriyordu. 1998’den sonra harekette bir hızlanma oldu. Manyetik ucun 10 ile 20 kilometre kadar hareket ettiğini gördük. Bugünlerde hareketin hızı 50 kilometreye erişti, yani 600 yıl öncekinin 10 katına çıktı. Bu hız 2013’te doruk noktasına varacak sonra düşecek. Öngörülerimize göre, döngü 30 yıl sürecek sonra olağana dönecek.”

“Manyetik alan hızının değişmesiyle yerin çekirdeğinin yalpalanma hızı da arttı. Bu hızının değişmiş olması doğal olayların artışıyla sonuçlanacak. Deprem, tsunami, volkan, hortum, sel, buz erimeleri, taşkınlar, yer kaymaları sayısında olağanüstü artışlar olacak. Örneğin Türkiye’de hiç hortum olmazdı, geçen hafta beş kişi öldü. Selleri sürekli izliyoruz, doğal orman yangınları, kutuplardaki buzul erimelerindeki hızlanma, Kuzey Işıklarının konumundaki değişim hepsi bunun sonucu. Biz bu alanda çalışanlar yaşananların farkındayız ancak nedenini henüz tespit edebilmiş değiliz.”

BU YALPALANMANIN NEDENİ NE?

“Dünyanın yaşı 4 milyar 607 milyon yıl. 500 yıl boyunca böyle bir durum gözlenmedi bugün neden oluyor? Bu konuda bazı kuramlar var. En yaygın olanı da dünyanın hidrojen yakıtındaki bir değişiklik olabilir.”Sponsorlu Bağlantılar

"Şiddetli Fırtınanın Sebebi – Nedeni Ne" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , ,