Şeker Tüketmenin Zararları Nelerdir

Şekerin zararları nelerdir? Şeker hangi hastalıklara yol açar? Şekerin insan vücuduna verdiği zararlar nelerdir? Şeker, Şeker kamışı, şeker pancarı, patates, havuç, mısır, buğday vb. bitkilerin sap ve köklerinin öz suyundan veya nişastasından çıkarılan, birleşiminde karbon, oksijen ve hidrojen bulunan, beyaz, suda eriyen, mayalanabilen ve çoğu tatlı olan maddelerin genel adıdır. Şeker gördüğünüz gibi birçok gıdanın içerisinde zaten doğal olarak bulunmaktadır. Vücudunuzun ihtiyacı olan şeker miktarı zaten yediğiniz besinlerin özellikle sebze ve meyvelerin içerisinden kolayca karşılayabilirsiniz. Bu nedenden dolayı fazla aldığınız şekeri vücut kullanamaz, bu durumda çeşitli sağlık problemlerine neden olur.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Şeker yüksek kalorili bir besindir bu nedenle kilo aldırır. Gelişim çağında fazla miktarda tüketilmesi, obezite ve birçok hastalığın sebebidir.

Kan şekerini aniden yükseltir ve sonrasında ise aniden düşürür. Bu nedenden dolayı şeker insana yorgunluk hissi verir. Ani şeker çıkışı ve düşüşü vücudun dengesini bozar ve bağışıklık sistemi bu durumdan zarar görür.

Şeker fazlaca tüketildiğinde dişlerin çürümesini hızlandırdığından yapısına da zarar verir. Şeker aynı zamanda bakteri salgılanmasını artırdığından ve asit oluşumuna neden olur.

Şeker kana çok daha hızlı bir şekilde geçer. Buda insülin’in fazla salgılanmasına sebep olur. Bu fazla salgılanma da pankreası zorlar. Şeker hastalığı(diyabet) riskini artırır.

şekerin bir diğer neden olduğu rahatsızlık ise kalp ve damar hastalığı riskini artırmasıdır.Sponsorlu Bağlantılar

"Şeker Tüketmenin Zararları Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,