Şehzade Mustafa Nasıl ve Neden Öldürüldü

Kanuni Sultan Süleyman’ın ilk oğludur. Annesi Mahidevran Sultan ve öz kardeşi yoktur. 1515 yılında Sultan Süleyman’ın şehzadelik döneminde Manisa’da dünyaya gözlerini açmıştır. Kanuni Sultan Süleyman’ın en büyük oğlu olan 1533-1541 yılları arasında padişah adayının görev yaptığı yer olarak kabul edilen Manisa’da Saruhan Sancak Beyi olarak görev yapmıştır. Daha sonra tekrar saraya dönen , Konya Sancak Beyliği’ne gönderilmiştir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Tahtın en güçlü şehzade adayı olarak görülen Mustafa, 4 şehzade annesi Hürrem Sultan’ı oldukça rahatsız etmiştir Öyle ki Hürrem Sultan’ın ’yı ortadan kaldırmak için türlü entrikalar çevirdiği bilinir. Örneğin Sadrazam Rüstem Paşa’ya ’nın, babası hayatta iken onun tahtına göz diktiğini belirtir sahte mektuplar yazdırmıştır. Kanuni Sultan Süleyman ise ne yazık ki bu oyunlara kanarak Nahcivan Seferi sırasında Konya civarında konaklandığı sırada babasının elini öpmeye gelen ’yı babasının yanına çadıra girmesiyle şehzadeye yedi dilsiz cellat saldırdı. mücadele etmesine rağmen, cellatlar tarafından boğularak öldürüldü., bununla da kalmayıp cesedini çadırın önüne astırmıştır. Bu olaya tanık olan Hürrem Sultan’ın oğlu Cihangir de olayın üzüntüsüyle hastalanarak hayatını kaybetmiştir. ’nın 7 yaşındaki oğlu da ileride intikam almak isteyeceği düşüncesiyle öldürülmüştür.

Şehzade Mustafa’nın henüz 38 yaşındayken 1553 yılındaki bu ölümü askerler ve halk arasında da şok etkisi yaratmış ve büyük tepkilere sebep olmuştur. Sehzade Mustafa’nin ölümü ordu arasında derin bir üzüntü ve hoşnutsuzluk meydana getirdi. Şehzadenin başına gelenlerin sorumlusu olarak tepkiler Rüstem Paşa’ya yönelince, padişah ortamı yatıştırmak için Şehzade Mustafa’ya yakınlığı ile bilinen Kara Ahmed Paşa’yi veziriazamlığa getirdi..

Şehzade mustafanın ölümünün ardından bu haksızlığa karşı o günün şairleri şiirler yazmışlardır. Buna çok sinirlenen Kanuni Sultan Süleyman bazılarını idam ettirmiş bazılarınıda hapse attırmıştır.Sponsorlu Bağlantılar

"Şehzade Mustafa Nasıl ve Neden Öldürüldü" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,