Şebbihalar Kimdir Amaçları Nedir

Şebbihalar nedir, şebbihalar kimlerdir, şebbihalar hakkında bilgiler. Son zamanlarda medyada adını sıkça duymaya başladığımız şebbihalar diye söylenen grubun amacı ve yapmaya çalıştıkları? Suriye’de yaşanan iç savaşta isimlerini duyduğumuz şebbihalar küçük bir liman kentinde kaçakçılık yapan bir grup olmanın ötesine geçtiler. Suriye’de Beşar Esad’a bağlılık yemini eden bu küçük milis grup, çeşitli aşiretlerden özel olarak seçiliyor. Şebbiha üyelerinin kendilerine has bir imajı bulunmaktadır. Üyeler uzun bıyık ve sakal bırakıp saçlarını kazıtıyorlar ve ordudan atılmış asker ve iç güvenlikçilerden oluşan bir gayri nizami harp örgütü olarak hareket ediyorlar.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Şebbihalar rejim askerlerinin tank ve top ateşiyle vurduğu kentlere saldırıyor. Genelde kamuflaj pantolonlar ve siyah tişörtler giyen Şebbihalar bombardımanın ardından devreye girip köy ve kasabalara şok baskınlar düzenleyip kadın, çocuk demeden insanları katlediyor.

Çete üyelerinin yüzde 80’i Nusayrilerden geriye kalanları ise Suriye’deki diğer etnik unsurların kirli bireylerinden oluşuyor.

Suriyeli muhaliflerin yapmış olduğu propaganda videolarının hemen hemen hepsinde Şebbihaların kullanmış oldduğu orantısız güç ve katliamlar yer alıyor. Sivil, kadın, çocuk ayırt etmeksizin öldürmeye odaklı bir yol izleyen bu milisler çekildikleri şehirlerde arkalarında insanların bakmaya korkacağı katliamlara imza atıyor.

KASLI VÜCUTLARI VAR AMA ZEKÂLARI YOK

Daha önce yaralı Şebbihaları tedavi eden Suriyeli aktivist Dr. Musab Azzaw, Şebbihalar ile ilgili çarpıcı bir tespitte bulunuyor. Dr. Azzaw, Şebbiha üyelerini canavara benzetiyor ve ekliyor; “Kaslı vücutları var. Vücutlarını geliştirmek için özel ilaçlar kullanıyorlar. Zeka seviyeleri çok düşük. Beni anlamaları için onlarla çocuklarla konuşur gibi konuşuyordum.”

BM ŞEBBİHALARIN UTANÇ LİSTESİNE KOYDU

BM yayımladığı bir raporda, Suriye ordusu ve rejime bağlı Şebbiha milislerini, silahlı çatışmalarda çocukları istismar eden ve öldüren ülkelerin ordularının ve silahlı grupların bulunduğu ‘utanç listesine’ koydu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından hazırlanan ‘Silahlı Çatışmalar ve Çocuklar’ konulu son raporda, ilk kez Suriye askeri güçleri, hükümet güçleri, istihbaratı ve rejime bağlı Şebbiha milisleri, toplam 52 ülke ve silahlı grubun bulunduğu listeye dahil edildi. Raporun Suriye ile ilgili bölümünde, “Mart 2011’den bu yana, Suriye’de çocuklara yönelik çok ciddi ihlallerin yapıldığı ve çocukların, Suriye askeri güçleri, istihbaratı ve rejime bağlı Şebbiha milisleri tarafından yapılan askeri operasyonlarda kurban oldukları” vurgulandı.Sponsorlu Bağlantılar

"Şebbihalar Kimdir Amaçları Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, ,