Schengen Vizesi Nedir Hangi Ülkelerde Schengen Vizesi Geçerlidir

ismi Lüksemburg’da bir kasabanın adından gelmektedir. Bu kasabada, 1984 yılında Almanya-Fransa arasında imzalanan bir anlaşma ile, iki ülke arasındaki kara sınırlarda uygulanan sınır geçiş denetimlerinin kolaylaştırılması öngörülmüştür. İki ülke yönetimini bu yönde adım atmaya sevk eden en önemli etkenlerden biri de, sınır geçiş noktalarındaki denetimlerde karşılaşılan güçlükleri protesto eden kamyon sürücülerinin yoğun protesto eylemleri olmuştur. Bugün, İngiltere ve İrlanda dışındaki tüm AB üyesi ülkeler içinde yer almaktadır. Bunlara ilave olarak, Nordik Konseyi üyesi olan Norveç ve İzlanda’ya gözlemci statüsü tanınmıştır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Geliştirilen sistem, üye devletler arasındaki seyahatlerde, (kara, hava ve varsa deniz yoluyla), sınır geçiş denetimlerinin kaldırılmasını sağlamıştır. Sistemden sadece AB üyesi ülke vatandaşları değil, aynı zamanda üçüncü ülke vatandaşları da yararlanmaktadır. Bunun için, tek şart, yasal bir şekilde herhangi bir ülkesine giriş yapmaktır. Yani Pasaprotunda geçerli bir vizesi olan bir Türk vatandaşı, yasal olarak herhangi bir üyesi ülkeye giriş yaptığında, aynı vize ile diğer üyesi ülkeleri de ziyaret edebilir. Sistem, yukarıda da belirtildiği gibi, Almanya ve Fransa’nın girişimiyle AB dışında geliştirilmiştir. Ancak, 1998 yılında yürürlüğe giren Amsterdam Antlaşmasıyla da, AB müktesebatına dahil edilmiştir.

SCHENGEN ÜLKELERİ

Almanya, Avusturya , Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Lüksemburg, Norveç, Portekiz, Yunanistan, Polonya, Slovakya, Estonya, Litvanya, Macaristan, Estonya, Çek cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, Malta, SlovenyaSponsorlu Bağlantılar

"Schengen Vizesi Nedir Hangi Ülkelerde Schengen Vizesi Geçerlidir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,