Sarı Basın Kartı Nedir

Basın; gazete, dergi gibi belirli zamanlarda çıkan yazılı yayınların bütünüdür. Basın kartı ise basın mensubu olan kişilerin taşıdığı kimlik belgesidir
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Sarı Basın Kartı, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nce belli şartları ve yasal bekleme sürelerini yerine getiren gazetecilere Basın Kartları Komisyonu tarafından verilen bir karttır.

Sahiplerinin gazeteci olduğunu belgeler ve nüfus cüzdanı yerine de kullanılabilir. Devletin bütün kuruluşu bu kartı tanır. Sarı Basın Kartı olmayan gazetecilerin pasaportlarına Gazeteci yazılmaz.

Bütün şartları yerine getiren gazeteciler için yılda üç seferden az olmamak kaydıyla bir komisyon toplanır. Bu komisyonun adı Sarı Basın Kartı Komisyonu’dur. Gazetecilerin mesleki geçmişleri ve gazeteci olup olmadıklarına bakılır. Ardından oylama ile bu kart hakedenlere verilir.

Türkiye’de her üç ayda en az yüz kişi bu kartı alır. Bunun dışında yaklaşık 60 kişi de Sürekli Basın Kartı’na kavuşur. Ülkeler, kendi toplumlarının yapılarına göre bu kartı gazetecilere verirler. Her ülkenin farklı bir uygulaması vardır. Bazı ülkelerde sarı olmayan basın kartlarını dernekler ve federasyonlar verir.

Sarı, Sürekli Basın Kartı ve Basın Şeref Kartı olmak üzere 3 türlüdür. Basın Kartlarını veren Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, basın, yayın, Anadolu Ajansı, tanıtma ve TRT’den sorumlu devlet bakanına bağlı olarak faaliyet gösterir ve merkezi Ankara Kavaklıdere’dedir.

Büyük illerde şube müdürlükleri vardır. Basınla ilgili konuları yürütür ve Türkiye’yi tanıtır.Sponsorlu Bağlantılar

"Sarı Basın Kartı Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , ,