Salem Cadı Mahkemeleri Nedir

Salem Cadı Mahkemelerinin Türkçe karşılığı aslında sulh mahkemesidir. Sulh mahkemesi adli yargı kolunun içinde yer alan hukuk mahkemelerinden bir tanesi olup Asliye hukuk mahkemeleriyle birlikte temel hukuk mahkemelerini oluşturmaktadırlar.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Massachusetts’e bağlı Essex, Suffolkve Middlesex kontluklarında Şubat 1692 ile Mayıs 1693 arasında gerçekleştirilen ve sonrasında cadılık ile suçlanan bir grup insan için sulh yargıçları tarafından yönetilen yerel mahkeme duruşmaları ile devam eden dinletilere denir. Duruşmalar sırasında birçok kişi yetkililer tarafından aranmamasına rağmen suçlanmış, 150’den fazla insan tutuklanmış ve hapse atılmıştır. Duruşmalara bakan iki mahkeme, 29 kişiyi suçlu bulmuş ve cadılıktan ölüme mahkûm etmiştir. Suçlananlardan on dokuzu, on dört kadın ve beş erkek, asılmıştır.

Suçlananlardan bir adam yalvarmayı reddettiğinden dolayı ağır kayalar altında sıkıştırılarak idam edilmiştir. En azından suçlananlardan beş kişi ise hapishanede ölmüştür. Her ne kadar “Salem” Cadı Mahkemeleri olarak anılsalar dahi, 1692’deki ön dinletiler bölgedeki birçok yerde gerçekleştirilmiştir: Salem Köyü, Ipswich, Andover ve ayrıca Salem Kenti, Massachusetts. En bilindik duruşmalar 1692’de Salem Kentinde Oyer ve Terminer Mahkemesinde gerçekleştirilmiştir.

Bu mahkemeden önceki duruşmalarda dinlenilen yirmi altı kişi bu mahkemede suçlu kabul edilmiştir. 1693 yılında Salem Kentinde, ayrıca Ipswich’de, Boston’da ce Charlestown’da ele alınan Yüksek Mahkemenin ilk dört celsesi otuz bir cadılık duruşmasından sadece üç sanığı suçlu bulmuştur.Sponsorlu Bağlantılar

"Salem Cadı Mahkemeleri Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, ,