Reflüyü Artıran Gıdalar

Reflü hastalığı giderek yaygınlaşmaktadır. Özellikle ülkemizde çok sık rastlanan reflü hastalığı beslenme alışkanlığımız bu hastalığa neden oluyor. Reflü hastalığında mide asidi yukarıya doğru çıkarak yemek borusuna ve boğaza kadar gelmektedir. Kendini tipik olarak ağıza acı su gelmesi ve yanma şikayetleri ile ortaya koyan reflü hastalığı, kimi zaman da sinsi biçimde boğaz, geniz akciğer problemlerine ve hatta astım gibi kalıcı sıkıntılara yol açabilir. Daha önce “Reflü Nedir Neden Olur ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir” başlıklı konumuzda anlatmıştık, bu konumuzda ise bu rahatsızlığı azdıran gıdalardan bahis edeceğiz.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Kilo, reflü riskini arttıran etmenlerden biridir. Bu nedenden dolayı, reflüsü olan bireylerin ideal kilolarında olması gerekir. Kilolu olup reflüsü olan bireylerin, sağlıklı beslenme önerilerine uygun bir zayıflama diyeti ile ve bir beslenme ve diyet uzmanının rehberliğinde ideal kilolarına ulaşmaları gerekir. Sigara içilmesi ve aşırı alkol tüketiminin genel sağlığa olan zararlı etkilerinin yanı sıra, reflüyü tetikledikleri de bilinmektedir. Bu nedenle, alkol ve sigara bırakılmalıdır.

Bunun yanı sıra, yüksek miktarlarda besin tüketimi midenin aşırı dolmasına neden olarak reflüyü tetikler. Bu rahatsızlığa yakalanmamak için azar azar ve sık sık tüketmek gerekir. salam, sucuk, pastırma gibi baharat ve et birleşiminden olan gıdalardan kaçınılmalıdır. Kızartma, aşırı tuzlu ve baharatlı yemekler, Acı, asitli meyveler tüketmemelisiniz. Meyvelerin kabuklarını soyarak tüketmelisiniz. Özellikle soğan gibi sindirimi zor gıdaların zarlarını almanız gerekiyor. Hiçbir sebzeyi çiğ tüketmeyiniz ve varsa kabuk ve zarlarını soyunuz. Patates ve mantar tüketimini de dikkat etmeniz gerekiyor. Bu gıdalarda reflüyü tetiklemektedir.Sponsorlu Bağlantılar

"Reflüyü Artıran Gıdalar" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,