Reflü Nedir Neden Olur ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

hastalığı giderek yaygınlaşmaktadır. Özellikle ülkemizde çok sık rastlanan hastalığı beslenme alışkanlığımız bu hastalığa neden oluyor. hastalığında mide asidi yukarıya doğru çıkarak yemek borusuna ve boğaza kadar gelmektedir. Kendini tipik olarak ağıza acı su gelmesi ve yanma şikayetleri ile ortaya koyan hastalığı, kimi zaman da sinsi biçimde boğaz, geniz akciğer problemlerine ve hatta astım gibi kalıcı sıkıntılara yol açabilir. Uygun tedavisi yapılmamış reflünün uzun dönemde çok ciddi hastalıklara yol açmaktadır. Eğer bu asit kaçağı yemek borusuna kadar geliyorsa gastroösefagial (GÖR), boğaza kadar geliyorsa laringofaringeal (LFR) olarak isimlendirilmiştir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Reflünün oluşum nedenleri arasında mide ile yemek borusu arasındaki, kasların yaptığı kapağın gevşemesi, mide fıtığı, Şişmanlık, mideden fazla asit salgılanması, mideden yiyeceklerin bağırsaklara geçişinin yavaşlaması, sigara ve alkol kullanımı, fazla yağlı yiyeceklerin yenmesi, mideye bir seferde aşırı besin gönderilmesi ve sırt üstü yatmak reflünün nedenleri arasında yer almaktadır.

hastalarında göğüste yanma, sindirim bozukluğu, hıçkırık ve bazen yalancı kalp ağrısı gibi şikayetler görülür. İleri safhalarda ise hastalık boğazda gıcık hissi, yabancı cisim hissi, kronik öksürük, ses kısıklığı gibi şikayetler görülür.

Reflü tedavisinde çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Sırt üstü yatmamak veya baş normalden daha yukarıda olacak şekilde yatmamalısınız. Mideyi çok fazla dolduracak kadar yemek yememelisiniz. Yatmadan önce kesinlikle çay, kahve, alkol, gazlı içecekler ve çikolata gibi ürünler tüketmemelisiniz. Sigara ve Alkol tüketmemeli, Yemek yiyip hemen yatmamalısınız. Mide asidini arttıran ilaçları almamaya dikkat etmelisiniz, baş ağrısı nezle gibi durumlarda içilen aspirin ve bazı ağrı kesici ilaçların reçetelerini okumadan kullanmayınız.Sponsorlu Bağlantılar

"Reflü Nedir Neden Olur ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , ,