Ramazan Ayında Sahurda ve İftarda Nasıl Beslenmeli

Ramazan ayının yaz ayına denk gelmesi insanları doğru bir şekilde nasıl beslenmeliyiz sorusuna yöneltti. Özellikle ülkemizde çokça bulunan kalp hastaları, şeker hastaları ve tansiyon hastalarının açlık ile mücadele ettikleri kadar sıcakla da mücadele etmeleri gerekiyor. Sahurda neler yemeli nasıl uzun süre tok kalabilirsiniz gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Uzmanlar özellikle sahurlara çok büyük önem vermektedir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Sahurda Nasıl Beslenmeli

Sahurda sıkı kahvaltı yapmalısınız. Uzmanlar sahuru erken kahvaltı gibi düşünerek gün boyunca tok tutacak, kan şekerinizin düzenli seyretmesini sağlayacak protein içeriği yüksek besinlerden oluşan bir kahvaltı hazırlanmanız tavsiyesinde bulunuyor. Uzmanlar sahurun kahvaltı öğünü gibi düşünülüp kahvaltıda yenilen tarzda yiyeceklerin tercih edilmesini ve bol miktarda sıvı tüketilmesini öneriyor.

Sahurda Çay İçiyorsanız Yapmanız Gerekenler

Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan yaptığı açıklamada, ramazan ayında iftar sonrası istenildiği kadar çay içilebileceğini ancak, sahurda bunu sınırlamak gerektiğini belirtti. İftar ve sahur arasında da bol sıvı tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Oğuzhan, yağ içeriği az olan ayran, su, kalp ve tansiyon rahatsızlığı yoksa maden suyu, az şekerli komposto, hoşaf tüketilebileceğini, hazır meyve suları yerine de taze sıkılmış meyve sularının tercih edilmesi ifade etti.

Arapça kökenli bir sözcük olan Ramazan, “Ramaza” (çok sıcak olma) kökünden gelir. Bunun nedeni muhtemelen Ramazan orucu ibadeti ilk uygulanmaya başlandığında yaz aylarına tekabül ediyor olmasıdır. Birçok ailede yaygın olarak iftarda ve sahurda yemekle birlikte çay tüketilmektedir.

1 bardak süt içmek 5 saat boyunca tok tutuyor. Süt hem protein içeriği yüksek olan bir besin olması nedeniyle tokluk hissedilmesine yardımcı olur, hem de sıvı ihtiyacının karşılanmasına destek sağlar. ABD’li bilim adamları, insan bünyesinin açlığa olan ihtiyacını azaltan besinler arasında ilk sırada sütü gösteriyor. 1 bardak sütün mide boşluğunu hissettirmeden insanı 5 saat boyunca tok tuttuğu belirtiliyor.

İftarda Nasıl Beslenmeli

İftara dikkat etmeniz gereken bütün gün aç durduğunuz için birden yüklenmemeniz gerekiyor. Bol sıvı tüketmelisiniz. Menüye çorbayla başlayabilirsiniz. Sindirmesi kolay besinler tüketmeye özen gösterin sulu yemekler hatta mümkünse çatalla yenen hiçbir gıdayı tüketmeyiniz. Sadece sulu besinler ve çok az ekmekle en sağlıklı beslenmeyi gerçekleştirebilirsiniz.

İftarda birden yüklenmek yerine az az yeyip sık sık yerseniz ani kalp krizlerine ve vücudu çeşitli krizlerden korumuş olursunuz. Bütün gün susuz kaldığınız için bol su içmeyi unutmayın. Susuzluğunuzu kola gibi  gazlı içeceklerle bastırmanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine ayran içebilirsiniz.Sponsorlu Bağlantılar

"Ramazan Ayında Sahurda ve İftarda Nasıl Beslenmeli" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,