Ramazan Ayında Nasıl İbadet Edilir

ayı bir çok kötü huylarımızdan arınabilmek için bize verilen bir fırsattır. Oruçlu olduğumuz için kötü huylardan uzak durabilir hatta onlardan tamamen kurtulabiliriz. ayında her türlü ibadet çokça yapılır. ’ın sonuna doğru yapılan ibadetler daha da artmaktadır. da özellikle Oruç tutmak, ayı boyunca oruç tutmak her Müslüman kadın ve erkeğe farz kılınmıştır. Bu günlerde oruç mazeretsiz olarak terk edilmez. ’da tutacağı orucun yerine senenin diğer günlerinde yıllarca oruç tutsa nafile olarak yine de bu orucun yerini tutamaz. Onun için bu günler için en önemli amel gündüzleri oruç tutmaktır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Kur’an okumak, Kur’an’ı Kerim bu ayda ve kadir gecesinde indirilmeye başlamıştır. ayı Kur’an ayıdır aynı zamanda. Onun için bu ayda bizlerin Kur’an’la daha fazla haşir neşir olmamız gerekir. Onu anlamağa, anladıklarımızı hayatımızda uygulamağa çalışmalıyız.

Sahur yapmak, Peygamber Efendimiz’in sav yaptığı ve bizlere de özellikle tavsiye ettiği çok bereketli, faydalı ve hikmetli bir sünnetidir. Sahura kalkmaya özen gösterin.

İftar, Allah’ın cc size ikram ettiklerinden sizde Allah’ın kullarına ikram ediniz. İftar saatlerini misafirsiz geçirmemeye özen gösteriniz, Allahın size verdiği nimetleri mutlaka paylaşınız.

Kadir Gecesi, Bu ayda en önemli fırsat Kadir Gecesidir. Kur’an’da müjdelendiğine göre bin aydan daha hayırlı. Fakat zamanı belli değil. Ramazanın içinde olduğu kesin, hangi gecede olduğu sırdır. Bu yüzden her geceyi Kadir gecesiymiş gibi düşününüz.

Sabretmeyi bilin, nefsinizi dizginlemeyi öğrenin elinize, belinize ve dilinize hakim olmayı öğrenin. Unutmayın ki Allah sabredenlerin yanındadır.

İhsan ve ikramda bulunmalısınız. Allah cc cömerttir, cömertleri sever. Bizlerde bu ayda kesenin ağzını açarak ihsan ve ikramı artıracağız. Peygamber Efendimizin en çok sevdiği amellerin başında gelirdi insanlara ikramda bulunmak. Hatta o kadar çok severdi ki, akşam geleni sabaha bırakmadan ihtiyaç sahiplerine ikram ederdi. Bizlerde hem zekâtlarımızı mümkünse bu ayda vereceğiz hem de sadakalarımızı artıracağız. Çünkü bu ayda işlenen bir farzın karşılığı diğer aydakilere göre yetmiş katıyla karşılık görecek. Nafilelerin karşılığı ise diğer zamanda işlenen farzlar gibi sevaba vesile oluyor.

Açları doyurmayı unutmayın. Allah cc her kulunu farklı bir şekilde deniyor. Kimini nimetiyle kimini ise yoksulluk ile belki biz nimetiyle denenen kullarından olabiliriz.

Dua ibadettir, İbadetin özüdür. Bu ayda daha çok dua etmeliyiz. Kendimize, sevdiklerimize, diğer bütün kardeşlerimize dünya ve ahiret mutluluğuna kavuşmaları için. Bize sunulan bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz.

Fıtır Sadakası vermelisiniz. Ramazan ayında, bayramdan önce fakirlerin hakkı olan, onları bayrama hazırlayan bu sakayı vermeyi unutmayınız.Sponsorlu Bağlantılar

"Ramazan Ayında Nasıl İbadet Edilir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,