Rafting nedir Nasıl Yapılır

, özel botlarla debisi yüksek ırmaklarda yapılan bir spor türü olarak tanımlanmaktadır.  Kısaca raft olarak da bilinen raftingde esas alınan ırmaktan geçerken aşırı dalgalar ve kayalıklar arasından geçerken botu devirmemektir. Raftinge yarışmacılar sistemli bir şekilde kürek sallaması gerekiyor. Nehirlerin zorluk derecelerine göre takım işbirliğine düşen görevde zorlaşıyor. nehrin akış hızı, kayaların çokluğu gibi etkenler zorluğu artırıyor. Hızlı akan nehirlerde kontrolü sağlamak zor olduğu için, nehirler akış hızlarına göre, yani zorluk derecelerine göre numaralandırılıyor.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


1. Derece: Yavaş akıntıya sahip, küçük kolay geçişler bulunur daha çok eğitim için uygundur.

2. Derece: Akıntısı az, düzenli bir akışa sahip. Küçük kayalar ve dalgalar var, ancak hiçbir tehlikesi olmayan, basit geçişler için uygun yine eğitme uygundur.

3. Derece: Orta zorlukta. Bu sınıfta boyu bir metreyi bulan dalgalanmalar oluşabilir. Görüş mesafesi sınırlıdır.

4. Derece: Çok zor ve büyük rapidler var. Düşüşlerin başlangıcını ve bitişini kestirmek güç. Hırçın geçişler ve zorlu engellerle dolu bir sınıf.

5. Derece: Aşırı zor, yüksek debi ve akıntı, tehlikeli kayalar, dik yamaçlar, arka arkaya gelen düşüşler, ilerlemede sınırlı geçişler var. Amatör raftingciler için önerilmeyen parkur.

6. Derece: Nehrin metrelerce yukarısından dökülür; sık engellerle doludur. Geçişi uzman raftginciler için bile zor ya da imkansız olan sınıftır.Sponsorlu Bağlantılar

"Rafting nedir Nasıl Yapılır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,