Rabia İşareti Nedir 4 Parmak Simgesinin Anlamı

Mısırda yaşanan olayların ardından yeni bir simge doğdu ve darbecileri destekleyenlerle darbecilere karşı olanlar birbirinden yaptıkları işaretlerle ayrılmaya başladılar. Rabia adı verilen 4 parmak işaretinin simgesinin anlamı ise bir hayli derin. Rabia kelimesi adeta Mısır’daki darbe karşıtı direnişin sembolü haline dönüştü. Mısırda ordunun yapmış olduğu darbeye karşı gelenler Mısır’daki Rabiatul Adeviyye meydanında toplanmaya başlamıştılar. Karşıt görüşlüler ise Tahrir Meydanı’nda toplanıyorlardı.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Darbe karşıtlarının ilk toplandığı meydanın ismi, Rabiatul Adeviyye adında dindar Müslüman bir kadından esinlenerek konulmuş. Rabia’tül Adeviye Tabiin (sahabeleri görüp onların sohbetinde bulunanlara verilen isim) devrinde yetişen büyük kadın evliyalardan. Ailenin dördüncü çocuğu olduğundan ismini bu manaya gelen Rabia koydular.

Gösterilerle birlikte bu ismin taşıdığı anlam Mısırlılar arasında yeni bir sembolün doğmasına neden oldu. Tahrir Meydanı’nda bulunanların zafer işareti yaptığı dönemde Rabiatul Adeviyye Meydanı’ndakiler ismin anlamına atıf yapmak ve Tahrir’deki darbe taraftarı göstericilerden ayrışmak için elleriyle dört işareti yapmaya başladılar. İşaret de hızla yayıldı.Sponsorlu Bağlantılar

"Rabia İşareti Nedir 4 Parmak Simgesinin Anlamı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,