Pul Nasıl Ortaya Çıktı

, posta parası karşılığı mektup zarfı, kartpostallara ve damga resmine karşılık kâğıtlara yapıştırılan, basılı küçük kâğıt parçasıdır. Propaganda amacıyla kullanılan yazılı küçük kâğıt veya posta ile gönderilen şeylere yapıştırılan ve para karşılığında alınan olarak tanımlanmaktadır. Peki posta pulu nasıl ortaya çıktı.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Avrupa’da, Ortaçağ’dan beri, yolların güvenli olmaması yüzünden, mektubun taşıma ücreti alıcı tarafından ödeniyordu.

Bu da çoğu zaman ilginç ve altından kalkılmaz durumlara yol açıyordu.
1840 yılında Londra’daki İngiliz Posta idaresi’nin sonradan yöneticisi olan Sir Rowland Hill, ilginç bir olaya tanık olmuştu. İskoçya’ya yaptığı bir yolculuk sırasında, genç bir kızın taşıma ücretini ödeyemediği için nişanlısından gelen mektubu postacıya geri verdiğini gördü.

Bunun üzerine ücreti kendisi ödedi. Genç kız ona teşekkür etti ve bu paraya gerek olmadığını söyledi. Çünkü, zarfın üzerindeki adreste bir düzenleme yaparak, nişanlısından gelen mektubu para ödemeden de alabileceğini belirtti.

Rowland Hill’in etiket önerisi

Bu olaya tanık olan Hill, mektup yollanırken, para ödenmesini zorunlu kılacak bir yöntem geliştirilmesi gerektiğini düşündü.

Taşıma ücretinin, zarfın üstüne yapıştırılan küçük bir etiket bedeli olarak, mektubu gönderen tarafından ödenmesi ilkesini önerdi. Bu yöntem İngiliz Hükümeti tarafından kabul edildi. Kraliçe Victoria’nın resmini taşıyan ilk posta pulu 158 bin adet basıldı ve 6 Mayıs 1840 tarihinde satışa sunuldu.Sponsorlu Bağlantılar

"Pul Nasıl Ortaya Çıktı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,