Protein Tozu Nedir Protein Tozunun Faydaları ve Zararları

Protein tozları son zamanlarda fitness, body gibi sporlara gidip vücut geliştirmek için pek çok kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Peki doğal olmayan yollardan alınan bu protein tozlarının vücuda gerçekten faydası var mı ve ne gibi zararları var? Protein, canlı hücrelerin ana maddesini oluşturan, genellikle sülfür, oksijen ve karbon ögeleri bulunan amino asit birleşiminden oluşmuş, yumurta akı, et, süt vb. yiyeceklerde bolca bulunan, karmaşık yapılı doğal maddedir. Amino Asit ise bir amino grubu ile bir karboksil grubu taşıyan, proteinlerin temel taşı olan organik bileşiktir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Protein insan vücudu için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Çünkü protein tozları insan hayatında oldukça önemli bir yere sahip. Ancak bu protein tozlarını dikkatli kullanmanız gerekiyor. Hayati sıkıntılar yaratabileceği gibi doğru kullanılmasında faydasınıda görebilirsiniz.

ve Kullanımı

Spor veya Antrenmandan Sonra: Sıklıkla protein tozu tüketmiyor ve günlük bir kereye mahsus tüketiyorsanız işte en doğru zaman.Spordan veya antrenmanda hemen sonra vucudunuz proteine ihtiyaç duymaktadır ve tam bu esnada 25- 30 gram tüketmeniz en doğru seçenektir.Böylelikle zararından da kaçınmış olacaksınız.

Spor veya Antremandan Bir Saat Sonra: Antremandan ortalama 1 saat sonra, vücudunuz sakinleşip normal hale gelmiştir. Bu süreçten sonra tekrardan vücudunuz büyümeye müsaittir. Antremandan hemen sonra tüketmiş olduğunuz protein tozu metobolize edilmiştir ve vücüdunuz daha fazlasını ister. Bu sürede kullanacağınız protein tozu, vücudunuzun tamirini hızlandıracaktır.

Sabah vakti ilk iş: Uyandıktan hemen sonra veya bir kaşık protein tozundan hemen sonra. Vücudunuz ortalama 8 saatlik bir süre aç kaldı ve herhangi bır gıda tüketemedi. Vücudunuzu besleyin

Akşam en son işiniz: Vücudunuzu gece boyunca koruyun. Bunun için güzel bir kombinasyon whey protein ve su bardağıyla süt karışımıdır. Whey hızlı sindirilen bir proteindir, süt proteini (casein), casein ise yavaş sindirimli bir proteindir. Gece boyunca yavaş sindirimli bir protein tozu uzun süre olduğundan dolayı daha uygundur. İkisini karıştırarak güzel bir sonuç elde edebilirsiniz.

Öğünler Arasında: Uzun zaman zarfı varsa, protein tozu kullanmanız mantıklı olacaktır. Bu sayede gün boyunca vücudunuzu proteinle beslemiş olursunuz. Bu sayede kas düşüşü yerine kas artışı elde etmiş olursunuz.

Nelerdir

Proteinler vücutta direkt olarak depo edilemez. Ancak alınan proteinlerin fazlası yağa dönüşerek, depo edilir. Vücuttaki artan yağ da sporcunun performansını düşürerek, kilo alımına sebep olur.

Proteinlerin parçalanması sonucu oluşan ürik asit gibi artık maddelerin atımı böbrekler tarafından gerçekleştirildiğinden, fazla protein alımı, sporcularda su kaybına yol açar.

Fazla protein alımı, kalsiyum atılımını hızlandırır. Bu da spor sakatlanmalarına yol açar.

Protein bakımından zengin hayvansal kaynaklı besinlerin yapılarında katı yağ ve kolesterol bulunur. Bu tür yiyeceklerin fazla oranda tüketimi, ileri yaşlarda kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini yükseltir.Sponsorlu Bağlantılar

"Protein Tozu Nedir Protein Tozunun Faydaları ve Zararları" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,