Prostatın Belirtileri Nelerdir

Prostat, erkeklerde idrar torbasının altında bulunan, siyeğin başlangıç bölümünü çevreleyen ve meni yapımında görev alan, iç salgı da salgılayan bez, kestaneciktir. Prostat kanseri riski erkeklerde 65 yaş ve üzeri kişilerde çok daha fazla görülmektedir. Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserdir ve kansere bağlı ölümlerin ikinci sık nedeni arasında yerini almıştır. çevrenizi bu konuda mutlaka aydınlatmalısınız. Prostat kanseri tanısı konmuş bireyde bir kaç farklı tedavi yöntemi uygulanabilir. Seçilecek tedavi hastanın yaşı, genel durumu, kanser tipi ve yaygınlığına göre sadece takip, cerrahi, radyoterapi, hormon tedavisi veya kemoterapi gibi yöntemler tedavi seçenekleri arasında bulunmaktadır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Prostat ortalama olarak kestane büyüklüğünde ve şeklinde bir salgı bezidir. Bu bez mesanenin altında, rektumun (makatın) önünde bulunmaktadır. Prostatın merkezinde üretra adı verilen mesaneden idrarı boşaltma işlevi gören kanal yer almaktadır. Cinsel boşalma esnasında prostatın çevresindeki kaslar seminal sıvıyı üretraya doldurur. Seminal sıvı üretra boyunca penisin ucuna doğru gelerek buradan da dışarıya akar. Prostat şayet büyürse içinden geçen üretrayı sıkıştırarak idrarın akışını zorlaştırabilmektedir. Hatta tamamen durdurabilir. Bundan dolayı prostat kanserinin önemli belirtilerinden biri de idrar yapmakta güçlük çekmedir.

Prostat Kanserini Önlemek için Neler Yapılmalıdır

Dengeli diyet diğer kanserlerin olduğu gibi prostat kanserinin de riskini arttırır. Sebzeden (özellikle domatesten) ve meyveden zengin; fakat yağdan fakir diyet önerilir. Aşağıdaki belirtiler sizde ortaya çıktıysa doktora başvurmanız gerekir. Özellikle gece ortaya çıkan sık idrara çıkma durumu, idrarda kan görülmesi durumu, ağrılı idrar yapma durumu, pelvis bölgesinde künt ağrılar belirtileri arasındadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Prostatın Belirtileri Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,