Pomza Madeni Nedir Türkiye’de Pomza Taşı Rezervi

ile ilgili efsaneler çığ gibi büyümeye başladı. Bir zamanlar Bor madeni için üretilen efsaneler şimdide taşı için üretilmeye başlandı. Peki nedir. Türkiye’de ne kadar var. Türkiye dünya pomza rezervinin %45’ine sahip, bir çok farklı alanda kullanılıyor ve kullanım alanı giderek genişliyor. Pomza madeninin farklı endüstriyel alanlarda kullanılması durumunda elde edilecek gelir, ülkemizin cari açığını dahi kapatılabilecek. şuanda daha çok inşaat sektöründe yapı malzemesi olarak kullanılıyor.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


, kimya sektöründe çok geniş bir alanda kullanılıyor. Bugün kullandığımız diş macunlarının büyük bir çoğunluğunda taşı beyazlatıcı hammadde olarak yer alıyor. Avrupa’da belediyelerin bir kısmı içme sularının arıtılmasında pomzayı ana filitrasyon malzemesi olarak kullanıyor. Ziraat sektöründe topraksız tarımın çok önemli olduğu koşullarda seracılıkta, çölleşmiş bölgelerde toprak yerine kullanılıyor. En çok inşaat sektöründe kullanılan , daha bir çok sektörde kullanılıyor.

Pomza, mücevher işleme, metal, cam ve plastik sanayinde aşındırıcı olarak, televizyon tüpleri, devre ve çiplerinin üretiminde hassas temizleme maddesi olarak, yol tutucu-kaymaz tip oto lastiklerin üretiminde katkı malzemesi olarak, asfalt karayollarında buzlanmaları kontrol altına almada, dekoratif ve yalıtımlı, hafif tavan kaplama malzemelerinin imalinde kullanılıyor.

Ülkemizin, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yoğun olarak bulunan Pomza, mevcut yataklar Orta Anadolu’da özellikle Ürgüp Avanos ve Kayseri’nin Talas-Tamarza-Develi bölgesinde yoğunlaşmış durumda. Bitlis, Van, Ağrı, Kars, Ankara, Isparta ve Muğla illerinde de yoğun bulunuyor.

Pomza Madenini Kullanım alanları arasında İse;

İnşaat: Pomza, inşaat sektöründe hafif beton elde edilmesinde agrega olarak kullanılıyor. Pomza, normal kumun ve çakılın üçte biri ile üçte ikisi kadar ağırlığa eşit. Aynı durum pomza ile yapılan betonlarda da görülebiliyor. Pomzadan yapılan betonun normal betondan çok daha hafif olması nedeniyle taşınması ve kullanılmasındaki kolaylıklar, zaman ve işçilikten tasarruf sağlıyor.

Tarım: Bitki yetiştirme ortamı olarak geniş ölçüde kullanılan bir materyal. Fiziksel ve kimyasal özellikleri değişmeyen yapıda. Bu durum defalarca kullanılmasına olanak sağlıyor. Aynı zamanda toprağa göre daha hafif olduğundan işlenmesi, nakliyesi ve yerinde kullanımı da kolay.

Tekstil: Pomzanın en önemli kullanım alanlarından biri de tekstil sektörü. Bu sektörde pomza, yaygın olarak kot taşlama olarak bilinen ağartma işleminde bolca kullanılıyor. Bu işlemle kot kumaşların renklerinin açılması, ağartılması ve kumaşın yumuşatılması sağlanıyor.

Kimya: Tarım ilaçları ve kibrit sanayinde taşıyıcı olarak, suni gübrelerin topaklaşmasının önlenmesinde anti kek maddesi olarak, diş macunlarında ve dişçilikte parlatma keki ve tozu olarak, birçok alanda absorban malzeme olarak, temizlik ve deterjan sanayinde katkı malzemesi olarak kullanılıyor. Ayrıca özel tip boyalarda, akustik ve yalıtımlı boyalarda, pürüzlü duvar kaplamalarında, trafik boyalarında, kaymaz tip boyalarda katkı malzemesi olarak kullanılıyor.Sponsorlu Bağlantılar

"Pomza Madeni Nedir Türkiye’de Pomza Taşı Rezervi" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , ,