Paradoks Nedir Kısaca

Paradoksal ne demek, paradoks ile ilgili bilgiler. Tanımı, aykırı düşünce veya çelişki olarak tanımlanmaktadır. Felsefede ise düşünceler arasında tartışmaya açık, kesin bir yargı içermeyen karşıtlık olarak tanımlanmaktadır. Paradokslarda karşılaşılan sonuçlar, sonuçtan daha çok bir kısır döngü şeklindedir. Başladığınız yere geri döner asla netice elde edemezsiniz. Döngüsel çelişkiler neticelendirmeyi engeller. Mantık dışı kalır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Paradoksta kesin yargıya ulaşılamaz. Doğru veya yanlış yoktur çünkü hep başlangıç noktasına geri dönersiniz. Paradoks günlük yaşamamızda bulunur. Kendi kendine ortaya çıkan paradokslar bulunurken ünlü isimlerinde ortaya çıkardığı paradokslar bulunuyor. Örnek paradosklar:

Bu açıklamayı yok sayın: Bu anonim paradoks, cümleyi okumaya başladığımız andan itibaren bizi çelişkiye götürür. Bu paradoks, kendi içeriğiyle çelişen, basit bir kısır döngü yaratır.

O Giritliydi ve şöyle söyledi “Bütün Giritliler yalancıdır.” : Bu da tarihe geçmiş dünyaca ünlü yalancı paradoksudur. Bu paradoks, sonucuna asla ulaşamayacağımız bir kısır döngü yaratır. Sonuçla sizin aranızda her zaman belirli bir mesafe vardır. Giritlinin yalancı olup olmadığı arasındaki döngüsel çelişki sürer gider.

Paradoksların Özellikleri Nelerdir

Çok mantıksız görünen, aslında çok mantıklı bir değiştir.
İki doğrunun veya yanlışın çelişkisidir.
Paradokslar genelde ilgi çeker.
Paradokslar eğlencelidir.
Paradoksların öğretici özelliği bulunur.
Paradokslar aynı zamanda şaşırtıcıdır.
Paradokslar zihni açar.Sponsorlu Bağlantılar

"Paradoks Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,