Oyun Bağımlılığı ve Tedavisi

İnternetin her eve girmesiyle ve bağımlılığı giderek artıyor uzmanlara göre bağımlılığının uyuşturucudan hiçbir farkı yok saatlerce ona zaman ayırıyor sürekli onu düşünüyorsanız durumunuz baya ciddi demektir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Mahkemelerde gerekçe olarak bağımlılığını gösteren kadınlar boşanma davasını kazanıyor. yüzünden işini aksatan kişiler işinden oluyor. Nerdeyse yemek bile yemeyen Anoreksiya Nevroza (Yemek yememe Hastalığı) ve bunun gibi daha birçok hastalık çeşidini sayabiliriz. İlk zamanlar nadiren duyduğumuz bu hastalık çeşitlerini şimdi sık sık duymaya başladık. İnternet ağının genişlemesi oyunların internetten oynanabilmesi ve bedava sunuculardan milyonlarca kişinin aynı oyunu oynaması oyuncularda hırs yapmasına neden oluyor. Çünkü bazı oyunlarda ne kadar çok oynarsanız o kadar iyi demektir siz oyunu bıraksanız dahi diğer oyuncular oynamaya devam ediyor yani 24 saat devam ediyor buda oyuncularda bağımlılığa neden oluyor.

Psikologlar, aslında bu oyunlara teknolojik gelişmenin getirdiği bir olanak olarak bakıyorlar. Dozunda bırakıldığında, kişi için hayatın getirdiği zorluklardan kısa süreli bir kaçış, belki bir beyin jimnastiği. Ancak aşırıya kaçanlar için, bazı uzmanlara göre oyunların uyuşturucu bağımlılığından hiçbir farkı yok. Tıpkı uyuşturucu gibi, yaşamın büyük bölümünü kaplıyor, ondan başka bir şey düşünülmüyor ve gerçek hayattan tamamen kopuluyor. 100 kişiden 40`ı istese de bırakamıyor.

Son 10 yılda, 100-300 bin arasında Japon genci, en başta oyunları yüzünden odasına kapanmış durumda. Sadece akşam yemeğinde odasından çıkanlar, ayda bir cd almak için sokağa çıkanlar var. Daha da kötüsü, 10 yıldır odasından çıkmayan insanların olduğu sanılıyor. Bu tip çocuk ve gençlere, hikikomori deniyor. Japonca`daki anlamı geri çekilmek, elini eteğini çekmek… Şimdi hikikomori`leri tekrar sosyal yaşama katmak için kurulan örgütler var.

İnternette bir çok oyun mevcut karakter yapma, uzay savaşları, ordular kurup milletleri savaştırmak gibi daha bir çok oyun çeşidi bulunmakta her oyunun milyonlarca fanatikleri bulunmakta ve oyun çılgınlığı giderek artmakta bununla birlikte bu bağımlılığa bağlı olarak bir çok psikolojik ve sosyal birçok sorunlarda ortaya çıkmakta sizde de yolunda gitmeyen bir şeyler varsa bir an önce bu bağımlılıktan kurtulmalısınız.

Peki oyun bağımlılığından nasıl kurtulursunuz:

Birinci ve en kesin çözüm bilgisayarınızı belli bir süreliğine ortadan kaldırmak tabiî ki bunu yaparak saatlerce oyun oynamak için ayırdığınız koca bir boş zamanınız kalacak bu uzun boşlukları ilk zamanlar evin dışında geçirerek kendinizi bilgisayardan uzak tutabilirsiniz.

Oyun bağımlıları bunu bilirler yarattığınız karakter veya aldığınız köy yada millet oynadığınız oyunun türüne göre değişiyor aboneliğinizi iptal etmek yaptıklarınızı unutup üyeliğinizi silerek bir çözüme kavuşabilirsiniz çünkü en baştan başlayıp yeniden oynamak zor gelebilir.

Bilgisayarınızdan vazgeçemiyorsanız kesinlikle psikolojik destek almalısınız. Bağımlılığın daha fazla ilerlemesine izin vermeyinSponsorlu Bağlantılar

"Oyun Bağımlılığı ve Tedavisi" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , ,