ÖSS Tercih Yaparken En Çok Sorulan Sorular

Öss sınavı bitti şimdi sıra tercihlere geldi üniversite adayları nasıl tercih yapacaklar adayların sıkça sordukları sorular, üniversite adaylarının dikkat etmesi gereken bazı hususlar, peki bunlar nelerdir. nasıl olur. hangi bölümü seçmeliyim nasıl karar vereceğim gibi sorulara cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz…
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

tercihTercihlerimi puanıma göre mi sıralamalıyım?

Tercihlerinizi yaparken en çok istediğiniz bölümden en az istediğiniz bölüme doğru puan farklarına bakmadan sıralamalısınız. ÖSYM yükseköğretim programlarına yerleştirme yaparken sizi olası en yüksek tercihinize yerleştirir, bu nedenle çok istemediğiniz halde puanı daha yüksek diye bir bölüme üst tercihlerinizde yer verirseniz daha çok istediğiniz bir bölüme yerleşme şansınızı kaybedebilirsiniz. Ayrıca tercihlerinizi oluştururken puan yerine başarı sıranızı temel almalısınız çünkü puan, o yıl uygulanan sınavın zorluk kolaylık derecesine, sınava giren adayların o yılki başarılarına göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle istediğiniz bölümlerin ÖSYM kılavuzunda belirtilen başarı sıralarıyla kendi başarı sıranızı kıyaslayarak oluşturacağınız bir tercih listesi daha sağlıklı olacaktır.

Tercih yaparken sınav sonuç kağıdında nereye bakmalıyım?

Sınav sonuç belgenizde sınavda çözmüş olduğunuz testlere göre hesaplanan ÖSS puanlarınızı ve AOBP`nizin 0.8 ve 0.3 katsayılarıyla çarpılıp ÖSS puanlarınıza eklenmesiyle elde edilen Y-ÖSS puanlarınızı göreceksiniz. Ortaöğretimden mezun olduğunuz alana göre yapacağınız alan içi tercihlerinizde 0.8`li Y-ÖSS puanlarınıza, alanınız dışından yapacağınız tercihlerde ise 0.3`lü Y-ÖSS puanlarınıza bakmalısınız.

Başarı sıraları ham puana göre mi ortaöğretim puanı eklenmiş puana mı göre mi belirtiliyor?

ÖSYM sonuç belgesindeki başarı sıralarınız Y-ÖSS puanlarınıza göre oluşmuş başarı sıranızdır. Y-ÖSS puanlarınız ortaöğretim puanınız eklenerek hesaplanır.

Sonuç kağıdında bir sürü puan var, hangisi benim işime yarıyor?

Hangi puanlarınızı kullanacağınız tercihlerinize göre değişir. Örneğin sadece özel yetenek veya açıköğretim programlarına başvuracak bir aday SAY-1, SÖZ-1 ve EA-1 ÖSS puanlarını kullanacakken, herhangi bir mühendislik programına yerleşmek isteyen bir aday Y-ÖSS SAY-2 puanını kullanacaktır. Tercih etmeyi düşündüğünüz bölümler hangi puan türüne göre öğrenci alıyorsa, siz de o puanınızı dikkate almalısınız. Yükseköğretim programlarının puan türleri ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda belirtilmektedir.

Tercih işlemlerini nasıl ve nerede yapmak gerekiyor?

Tercih listenizi oluşturduktan sonra ÖSYM`nin belirlemiş olduğu başvuru merkezlerinde veya internet üzerinden bireysel olarak tercih işleminizi yapabilirsiniz.

Tercih yaptıktan sonra değişiklik yapmak mümkün mü?

Tercih işleminiz bittikten sonra, bir başka deyişle tercihleriniz ÖSYM`ye ulaştıktan sonra herhangi bir değişiklik yapılması söz konusu değildir. Bu nedenle tercihlerinize son halini vermeden tercih işleminizi yapmayınız.

Tercih yaparsam gelecek sene sınava girdiğimde ortaöğretim puanım düşer mi? Ya da puanım hangi durumlarda düşer?

Sadece tercih yapmış olmanız gelecek yıl puanınızın düşmesine neden olmaz. Puan düşmesi ancak bir yükseköğretim programına yerleştirilmeniz halinde olur. (AÖF`nin kontenjansız programları hariç). Bu nedenle okumayı düşünmediğiniz bir programa tercih listenizde kesinlikle yer vermemelisiniz.

Tercihlerimi oluştururken puanımla birebir aynı puandaki bölümleri mi yazmam gerekir?

Tercihlerinizi oluştururken bir önceki yılın puanlarını ve başarı sıralarını dikkate alıyorsunuz. Tercihlerinizi daha gerçekçi oluşturabilmek için kendi başarı sıranıza yakın bölümlerden tercih yapmanız önemli fakat başarı sırası sizinkinden yüksek olan programlara da tercih listenizde yer verebilirsiniz. Ayrıca kendi başarı sıranızdan daha düşük başarı sırası olan programlara da tercih listenizde yer vermeniz yerleşme olasılığınızı artıracaktır.

Sayısal öğrencisiyim EA’dan tercih yaptığımda puanım düşer mi?

Sayısal öğrencisi olmanıza rağmen eşit ağırlık puan türüyle öğrenci alan bazı programlar ortak alanınızdadır. Baraj puanı geçtiğiniz takdirde eşit ağırlıklı puanınızı kullanarak ortak alan kapsamındaki bölümleri puanınız düşmeden tercih edebilirsiniz. Liseden mezun olduğunuz alanla ilgili puan türünüz  dışında, diğer puan türleriyle öğrenci aldığı halde sizin için de ortak alan olarak belirlenen bölümleri ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda görebilirsiniz.

Liselere girişte, özel okullar sınavında ve OKS’de ikinci yerleştirme dönemi vardı. ÖSS’de de böyle bir şey var mı?

ÖSYM tarafından yapılan yerleştirme işlemi merkezi olarak ve bir defada yapılır. Yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından ilan edildikten sonra bazı adaylar yerleştikleri programlara kayıt yaptırmayabilirler, bazı bölümlerin kontenjanları dolmayabilir veya ÖSYM kılavuzunun yayımlandıktan sonra açılan bölümler olabilir. Bu durumda,  ÖSYM, belirteceği tarihte ek yerleştirme yapar. Ancak ek yerleştirmeye, herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş (AÖF kontenjansız programları hariç) ve ilgili programın taban puanına eşit veya daha yüksek puan almış adaylar başvurabilmektedir.

Bir bölümü kazansam diğer bölümün yedek listesinde yer alabilir miyim? Bir bölüm kazansam bile ek yerleştirmede başka bir üniversiteye kaydımı alabilir miyim? Daha sonra bölüm değiştirme şansım olur mu?

Herhangi bir bölüme yerleştirilen adayın yerleştirilme işlemi tamamlanır. Daha sonra yerleştirilen bölümü değiştirmek veya başka bir bölüme geçmek mümkün değildir. Ayrıca bu adaylar ek yerleştirmeden de yararlanamazlar.

Bölümlerin özel koşulları varsa bunları nereden öğrenebilirim?

Her yıl tercih döneminde ÖSYM tarafından yayımlanan tercih ve yerleştirme kılavuzunda bir bölümle ilgili özel koşullar ve açıklamaları bulabilirsiniz. Tercih listenize yazacağınız her bölümün karşısındaki ilgili koşul ve açıklamaları okumanız gerekmektedir. Çünkü yerleştirildiğiniz halde o bölümün istediği koşulları taşımıyorsanız kayıt yaptıramayabilirsiniz.

Gelecek sene tekrar sınava hazırlanayım mı, bu sene istemediğim düşük puanlı bir bölümü tercih edeyim mi?

İstemediğiniz bir bölüme yerleştirilirseniz bir sonraki yıl tekrar sınava girdiğinizde AOBP`niz düşecektir. İstemediğiniz halde bölüme devam ettiğiniz takdirde uzun vadede pişmanlık duyabilirsiniz. Üniversite ve meslek seçiminin tüm hayatınızı etkileyecek bir süreç olduğunu unutmayın. Bu nedenle, tercih listenizi sadece okumayı planladığınız bölümleri dikkate alarak oluşturun. Yerleştirilmemeniz halinde istediğiniz üniversite veya bölüm için bir kez daha mücadele etmekten korkmayın. Pek çok aday sınava ikinci kez hazırlandığında istediği bölüme ya da üniversiteye girebilmektedir.

Açıköğretim fakültesine girmek için ne gerekiyor?

AÖF`nin kontenjansız bölümlerine girmek için ÖSS SAY-1, SÖZ-1 veya EA-1 puan türlerinin herhangi birinden 145 puan barajını geçmiş olmak ve bu programlara  tercih listesinde yer vermek yeterlidir.

Meslek lisesi mezunuyum. Tercih yapmak için nelere dikkat etmeliyim? Sınavda aldığım puanla hangi bölümlere gidebilirim?

Öncelikle, puan açısından avantajlı olduğunuz, alanınızdaki yükseköğretim programlarını belirleyin. Bunlar dışında okumak istediğiniz yükseköğretim programları varsa onları da listenize ekleyin. (Bu programlar için 0,3 AOBP’li puanlarınızın kullanılacağını unutmayın.) Seçtiğiniz bölümleri istekleriniz doğrultusunda sıralayın. Eğer 2 yıllık programlardan da tercih yapacaksanız alanınızdaki programlara ÖSS puanınızla değil -Sınavsız Geçişle- OBP’nize göre yerleştirileceğinizi unutmayın. Bu programları sıralarken kendi METEB’inizdeki (Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi) bölümlere öncelik verin. Çünkü sınavsız geçişte adaylar önce lise son öğrencilerinden başlanarak, okul türleri de dikkate alındıktan sonra kendi bölgelerine öncelik verilerek yerleştirilme işlemine alınacaklardır.

Adayların 145.000 ÖSS puanı ile tercih edebileceği 4 yıllık lisans programları var mıdır?

Özel yetenekle öğrenci alan programlar ve kontenjansız açıköğretim lisans programları dışında, örgün lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde adayın ÖSS puanının en az 165.000 olması gerekmektedir.

Açıköğretim Fakültesini kazananlar ek yerleştirmeye başvurabilir mi?

Açıköğretim Fakültesi’nin kontenjansız bölümlerine yerleşenler (İşletme, İktisat gibi) ek yerleştirmeye de başvurabilirler.

Adayların 145.000 ÖSS puanı ile tercih edebileceği 4 yıllık lisans programları var mıdır?
Özel yetenekle öğrenci alan programlar ve kontenjansız açıköğretim lisans programları dışında, örgün lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde adayın ÖSS puanının en az 165.000 olması gerekmektedir.

Düz lise mezunları 2 yıllık MYO’ları tercih ederken sınav sonuç belgesinde nereye bakacak?

Düz lise mezunları 2 yıllık MYO tercihlerini yaparken sonuç belgelerinde 0,3 AOBP’li puanlarına
bakacaklar.Sponsorlu Bağlantılar

"ÖSS Tercih Yaparken En Çok Sorulan Sorular" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,