Öss sonucundan Sonra Yapmanız Gerekenler

Öss sınavı açıklandı puanlar belli oldu puanınızın ve başarı sıranızın ne anlama geldiğini öğrendiniz. Ancak şimdi kaderinizi büyük oranda etkileyecek tercihinizi yapmaya geldi. Öyle ki seçeceğiniz bölüm kadar üniversitede büyük oranda önemli, yaşadığınız yeri terk edip okumak için bir başka şehre gidebilirsiniz. Kaderinizi büyük oranda etkileyecek olan bu tercihte üniversitenin konumu, okumak istediğiniz bölüm, bölümünüzün İngilizce hazırlık olup olmadığı, eğitim dili ve daha birçok faktör tercihinizde karar vermenizde etkin rol oynuyor. Şimdi  2009 ÖSS sonuç kâğıdınızdaki ayrıntıların ve başlıkların anlamlarını öğrenmekle işe başlayalım.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


tercih1) Elinizdeki sonuç belgesinde ÖSS Puanları ve Y-ÖSS puanları olmak üzere iki ayrı puan tablosu göreceksiniz. ÖSS puanları kısmında önemli olan, 2 yıllık ön lisans programları ile açık öğretimin kontenjansız programlarını tercih edebilmek için en az 145, 4 yıllık bölümleri tercih edebilmek için ilgili puan türünde (SAY-2,EA-2, SÖZ-2, DİL) en az 165 puan barajını geçmiş olmalısınız. Kağıdınızda dikkat etmeniz gereken bir diğer ayrıntı ise Y-ÖSS puanının ve başarı sıralarının yer aldığı bölüm. Bu tabloları çok iyi incelemelisiniz. 4 yıllık bölüm tercihlerinizde ilgili puan türünün 0,8 ’li kısmında yer alan puan ve başarı sıralarını dikkate almalısınız. 2 yıllık program tercihlerinizi 0.3’li Y-ÖSS puanınızla yapacağınızı unutmayın.,Mezun olduğunuz lise türü ve alanı ile ilgili kısımda yer almayan bölümleri tercih ederken de 0,3 ’li puanı ve başarı sıranızı dikkate almayı unutmayın. Tablo 3 A daki ön lisans programlarına önce meslek liseleri yerleştirildikten sonra boş kalan kontenjanlara genel lise mezunları yerleştirilebilecek. Ayrıca meslek lisesi mezunları kendi alanlarıyla ilgili yüksek öğretim programlarını tercih ederken ek puanlı bölümdeki puanları ve başarı sıralarını dikkate almalılar.

2) 2009 ÖSYM Kılavuzu’nu iyi okuyun. Burada “özel koşullar” kısmını dikkatle inceleyin ve iyi kavramaya çalışın.

3) Bir uzmanla görüşmeden önce; tercih etmeyi düşündüğünüz alana ait Y-ÖSS başarı sıranızı dikkate alarak, istek sıranıza göre bölüm ve üniversite sıralamanızı yapın. Bir diğer değişle “tercih taslağı” oluşturun. Bunu yaparken en önemli noktanın; seçmeyi düşündüğünüz bölüm ya da bölümlerin sizin kişiliğinize uygun olup olmadığıdır. Sadece puanınız (başarı sıranız yetiyor) diye okumak istemediğiniz ya da devam etmeyeceğiniz bölümlere tercihleriniz arasında yer vermeyin.

4) Tercih etmeyi düşündüğünüz bölümler daha iyi tanımak ve ders içeriklerini öğrenebilmek için üniversiteleri araştırmayı ihmal etmeyin. Bunun için üniversiteleri ziyaret edebileceğiniz gibi web sitelerinden ve tercih dönemine özel düzenlenen tanıtım günlerine katılmayı ihmal etmeyin. Seçeceğiniz bölüme dört yıl gibi uzun bir süre devam edeceğinizi ve mesleğinizdeki başarınızın üniversite eğitimindeki performansınızla doğru orantılı olacağını göz ardı etmeyin. Bu nedenle seçeceğini bölümün, zevk alarak okuyabileceğiniz, ilgi ve yeteneklerinize uygun bir ders içeriğine sahip olması çok önemli. Örneğin ezber yeteneğini güçlü olmayan ve uzun süre kitap okumaktan hoşlanmayan birinin hukuk fakültesini tercih etmesi

5) Tercih listenize kazanıp da gitmeyeceğiniz bölüm ya da programlara yer vermeyin. 24 tercih hakkınız olduğunuza göre en son tercihinize bile yerleştirilseniz gidip okuyabileceğiniz bölüm veya üniversite olmalı. Aksi takdirde yerleştirildiğiniz halde kayıt yaptırmasanız bile bir sonraki yıl AOBP’niz yarı yarıya düşecektir. Bu da ciddi bir puan kaybı demektir.

6) Bu yıl kontenjanlarda artış olduğu için tercih listenizi oluştururken kendi başarı sıranızı baz alarak geniş bir başarı sırası aralığında (üst ve alt sınır) tercihlerinizi yapmanızı öneririm.Sponsorlu Bağlantılar

"Öss sonucundan Sonra Yapmanız Gerekenler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , , , ,