ÖSS Sınavı Kötü Geçenler İçin Alternatifler

Sınavda başarısız olmak her şeyin bittiği anlamına gelmiyor ümitsizliğe kapılmanıza gerek yok hayatta bir kapı kapanırsa diğeri açılır. ÖSS kaderiniz olamaz olmamalıda, ÖSS sınavı kötü geçen öğrenciler genelde karamsarlığa kapılıp ben ne yapacağım sorusuna cevap ararlar. Bireyin etrafında rehberlik edecek kimse bulunmadığı zaman ise ne yapacağını bilemeyen ÖSS mağduru kişilere yeni bir kapı daha var yetenek sınavları…
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


ÖSS’Sİ KÖTÜ GEÇENLERE YENİ BİR KAPI!Bu noktada ÖSS sınavı iyi geçmeyen öğrencilere yeni bir kapı açılıyor.

Yaz aylarında, öğrencileri yeni bir sınav heyecanı sarıyor. Özel yetenekle öğrenci alan fakültelere, giriş sınavları var ve sınavlara girmek için ÖSS-1 de herhangi bir alandan 160 puan ve üstü almanız yeterli. Bu sınavların ÖSS’ye göre avantajları bir hayli fazla. Bu sınavlarda öğrencilerin birden fazla sınava girme imkanı var. Örnek verecek olursak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin açtığı özel yetenek sınavına giren bir kişi, Kocaeli Üniversitesi’nin de açtığı sınava girebiliyor. Sınavlar her üniversitenin kendi bünyesinde yapılıyor ve bireysel olarak başvurmak gerekiyor. Başvurma şartı sadece ÖSS-1 den (herhangi bir alanda) 160 ve üzeri puan almak (bazı üniversitelerde taban puan 160, bazılarında 185) ve herhangi bir lise dengi okuldan mezun olmak. Ayrıca bu sınavlarda orta öğretim başarı puan eşitsizliği de yok. Bu yüzden meslek lisesi öğrencileri daha çok rağbet ediyor.

ÖZEL YETENEK SINAVLARIYLA ÖĞRENCİ ALAN BÖLÜMLER (Resim yeteneği)

Bu okullarda genelde bilinenin aksine sadece resim ve heykel bölümü yoktur. Endüstri, sanat, eğitim, reklam ve televizyon sektörüyle iç içe çalışan bölümler de vardır.

1. Grafik Tasarım
2. İç Mimarlık
3. Endüstri Ürünleri Tasarımı
4. Animasyon
5. Fotoğraf ve Video
6. Bileşik Sanatlar
7. Sanat Yönetimi
8. İletişim Tasarım
9. Fotoğraf
10. Görsel İletişim Tasarımı
11. Te

kstil ve Moda Tasarımı
12. Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımı
13. Resim
14. Heykel
15. Geleneksel Türk El Sanatları (Tezhip, Ebru, Hat, Halı-Kilim)
16. Seramik – Cam
17. Resim – İş Öğretmenliği (Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinde bulunur)
18. Plastik Sanatlar

Yeteneğinize güveniyor ve bunun gelişebileceğine inanıyorsanız, bu bölümlerden birisinin öğrencisi olmanız içten bile değil. Bu bölümlerde oku

yan öğrenciler piyasada çok kolay staj ve kendisini geliştirme imkanı bulabiliyor.

SINAV TARİHLERİ NE ZAMAN?

Özel yetenek sınavları 15 Ağustos – 10 Eylül tarihleri arasında oluyor. Her fakülte kendi bünyesinde sınav açtığı için bu şekilde günlere yayılıyor. Sınav günleri çakışmayan tüm üniversitelerin sınavlarına girebilirsiniz. Unutmayın ne kadar çok sınava girerseniz şansınız o kadar çok olur.

 

Sınavlarda 35×50 cm veya 50×70 cm ebadında kağıda kara kalem resim çalışması isteniyor. (bazı durumlarda renkli çalışma da isteniyor)

Sınav içerikleri her okulun eğitim sistemine göre değişiyor. Bazı okullar hayalden (imgesel) sordukları gibi, bazıları masanın üzerine kumaş, şişe, süpürge v.b. objeler koyarak sınav da yapabiliyor.

Burada önemli olan az da olsa yeteneğinizin olduğuna inanıp, ÖSS-1 den 160 ve üzeri puan alarak bir an önce sınavlara hazırlanmaya başlamak.Sponsorlu Bağlantılar

"ÖSS Sınavı Kötü Geçenler İçin Alternatifler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,