Oruç için Nasıl Niyet Edilir

şart mı? gerekir bunun nedeni ise farzdır. Farz ise İslam dinine göre Allah’ın Müslümanlara yapılmasını açık bir şekilde emrettiği kurallardır. Ancak niyetin vakti orucun çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Ramazanı ayında tutulan oruç, zamanı belli olan bir oruç olduğu için, imsak vaktinden itibaren öğlen vaktine kadar niyet edilebilir. Eğer öğleden sonraya kalırsa, niyet etseniz dahi orucu tutmamış sayılırsınız.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Oruç Tutmak için Ne Zaman Niyet Etmeli

Ramazan ayında ve nafile oruçları tutulurken niyet vakti, güneş battıktan sonra başlar. Son vaktiyse, ertesi günü öğleye bir saat kalıncaya kadardır. Kaza ve kefaret oruçlarındaysa, akşamdan imsak vaktine kadardır. Ramazanda oruca niyet ederken, akşamdan imsak vaktine kadar “Yarın oruç tutmaya”, imsak vaktinden sonraysa “Bugün oruç tutmaya” denir.

Yanılıp yanlış söylense de, oruç tutulacak gün bilindiği için mahzuru olmaz. Niyet, akşam ya da sahurda yemek yedikten sonra “Allah rızası için ramazan orucunu tutmaya niyet ettim” diyerek edilir. Mutlaka bu cümleyi söylemek şart değildir. Zihinden geçirmekle de niyet olur. Sahura kalkmak da ayrıca bir niyettir.

Niyet Unutulursa Ne Yapılmalı

Ramazan ayında öğleye bir saat kalıncaya kadar niyet edebilirsiniz. Sahura kalkmak niyettir, oruç tutmak niyetiyle yatmak da niyettir, sahura kalkılmasa da oruca niyet edilmiş sayılırsınız. Ancak bunların hiçbirini yapmadıysanız bu orucun kazasını tutmalısınız.Sponsorlu Bağlantılar

"Oruç için Nasıl Niyet Edilir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,