Öpüşerek Bulaşan Hastalıklar Nelerdir

Öpüşme eylemi toplum içerisinde oldukça yaygın bir davranıştır. Bu davranış kimi zaman sevgi belirtisi iken kimi zamanda saygıyı göstermenin bir belirtisidir. Ancak bu hareket hiçte göründüğü kadar masum değil, öpüşme yoluyla bir çok hastalık bulaşabiliyor. Öpüşmeye solunum yolları burun – boğaz gibi sekresyonları (salgıları) ile direk fiziksel temasın olduğu bir durum olduğunu düşünecek olursanız bu yolla gelebilecek hastalıkları da az çok tahmin edebilirsiniz.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Öpüşme esnasında her iki bireyde de salgılar fiziksel transfer gerçekleşir. Temas sonucu bulaşan bu sekresyonlarda yoğun üreyebilen veya bulunabilen mikroorganizmalar risk oluşturur. Bu hastalıklar bazen basit bir soğuk algınlığından, daha ciddi veya kronik (müzmin) hastalıklara kadar değişebilmektedir. Öpüşme ile sık bulaşan hastalıklar arasında;

Soğuk algınlığı, Grip, Grup A beta hemolitik streptokoklar, Çocukluk çağı döküntülü hastalıkları (kızamık, kabakulak, suçiçeği, enteroviruslar gibi), İnfeksiyöz mononükleoz (Öpüşme hastalığı), Tüberküloz, Herpes (uçuk) gibi hastalıklar bulunmaktadır. Kanla temas etmediğiniz sürece Hepatit B, Hepatit C, AIDS gibi hastalıklar öpüşme yoluyla bulaşmamaktadır.

Soğuk algınlığı: Soğuk algınlığı çeşitli viruslar tarafından oluşan ve üst solunum yolu infeksiyonu bulgu ve belirtileri ile seyreden bir hastalık tablosudur. Hafif seyirlidir. 200’e yakın virus çeşidi tarafından oluşabilir. Soğuk algınlığı dünyadaki en yaygın hastalıklardan birisidir. Özellikle okulların açılması ile eş zamanlı olarak başlar. Daha çok sonbahar ve ilkbahar aylarında görülürken, soğuk hava, virusların burun mukazasında üremesini kolaylaştırır ve infekte olmasına katkıda bulunur. Viruslar yakın temas ile rahatlıkla bulaşabilmektedir. Öpüşme ile de bu risk oldukça artmakta ve yoğun bir şekilde virus alımı olmaktadır. Virus, kontamine yüzeylerde saatlerce kalabilmektedir. Bu yüzeylere temastan sonra da viruslar rahatlıkla buruna ve gözlere transfer olabilir. Bunu engellemek için el hijyenine dikkat edilmeli ve yakın temastan, buna öpüşme de dahil, kaçınılmalıdır.

Grip (influenza): Ateş, öksürük, baş ağrısı, halsizlik ve kas ağrısı ile seyreden akut viral bir infeksiyondur. Epidemi (ülke/şehir/kurum çapında) veya pandemi (dünyada) gibi geniş çapta salgınlar yapabilmesi ve akciğerle ilgili komplikasyonlarının özellikle bazı hasta gruplarında öldürücü olması nedeniyle, diğer akut solunum sistemi infeksiyonlarından ayrılır. Kuluçka süresi etkenin konağa yerleşen dozuna bağlı olarak 18-72 saattir. Virüs solunum sekresyonları olan burun, boğaz çalkantı suyu, balgamdan izole edilebilir. Bulaşma virüs içeren küçük partiküllerin solunması ve solunum sekresyonlarının fiziksel transferi ile bulaşır. Öpüşme ile de rahatlıkla geçebilir.

Öpüşme çeşitli cilt hastalıklarına neden olmaktadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Öpüşerek Bulaşan Hastalıklar Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,