Ön Yazı Nedir Nasıl Yazılmalı

İş ve staj başvuruları yaparken sizden istenebilir. Ön yazıların çok önemli bir faktör olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bazı firmalar ön yazısız CV’ye bakmamaktadır. Ön yazsız bir CV ile iş başvurularının kullanıcıların işi ciddiye almadığı düşünülmektedir. sıradan iş başvurularını özelleştir. Sizin işi ne kadar istediğinizi belli eder. Peki nasıl yazılır ve doğru bir nasıl olmalıdır. Unutmayın ki ön yazılar CV’nize bakılmadan önce ilk bakılan yerdir ve kendiniz ile ilgili fikir edinmenizi sağlayan ilk noktadır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Ön yazılar genellikle tek sayfalık kendiniz hakkında ve çalışmak istediğiniz kurumlar ilgili kendinize nedenlerinizi yazdığınız dokümanlardır. Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşur.

Öncelikle ön yazıya bir giriş yapmalısınız. Burada başvurduğunuz kurumun kim olduğunu, sizin neden bu kurumu seçip, hangi kadrosuna iş/staj başvurusu yaptığınızdan bahsetmelisiniz. Örneğin; ‘şu üniversitenin şu bölümünden mezunum’ diyerek başlayabilirsiniz. Bu kısımdan sonra işverene gerekli olan bilgiler verilmeye başlanmalıdır. Yani ‘Neden, ne için, hangi bölüm için’ Bu kısmı yazdıktan sonra iş başvurusunda bulunduğun kurumu ya da o ilanını nereden duyduğunuzu da belirtmek gerekiyor. İnternet üzerinden yapıyorsanız bu kısmı atlayabilirsiniz.

Daha sonra neden sizi tercih etmeleri gerektiğinden bahis etmelisiniz. Ön yazının gelişme kısmındaki amaç, iş verenin sizi işe alması için etkilenme kısmıdır. Örneğin; ‘Bir işletmeci olarak, satış pazarlama konusunda ileri düzeyde bilgi birikimi ve tecrübem vardır. Bu konu üzerine aldığım eğitimler ve bir çok sertifikalarım mevcuttur’.

Bu kısım da, sizin neden onları tercih ettiğinizdir. Kendiniz hakkında bilgileri verip, tanıttıktan sonra, sırada o kurumu neden seçtiğiniz, o kurumun başarıları gibi bir çok konudan bahsedebilirsiniz. Başvurduğunuz kurumun çalışma ortamından, çalışma felsefesine olan ilginizden ve sizin o ortamda çalışmaktan gurur duyacağınızı dile getirebilirsiniz.

Son kısım da, işverenin okuduğunda iz bırakacak noktalar olmalıdır. Kapanış cümlelerinizi öyle seçmelisiniz ki, tıpkı yemekten sonra yediğiniz tatlı gibi ağzınızda tadı kalmalıdır. Sizin burada yazacağınız cümleler, bir sonraki görüşme için yeni bir kapı açar. Ön yazınızdaki iddianızı baskın bir şekilde gösterip, nazik bir şekilde bitirerek, o işi ne kadar istediğinizi göstermeniz gerekir.

Tüm kısımlar tamamlandıktan sonra yazdıklarınızı bir kez daha gözden geçirip, imla ve yazım hatalarını düzeltmeli ve iyi dileklerinizi belirten bir kapanış cümlesi, altına attığınız gösterişli imzanızla birlikte ön yazınızı tamamlayabilirsiniz.Sponsorlu Bağlantılar

"Ön Yazı Nedir Nasıl Yazılmalı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , ,