Oligarşi Nedir Kısaca

? Ne demek? Oligarşi ile yönetilen ülkelere örnekler, oligarşinin sözlük anlamı nedir? Oligarşi özellikle siyaset alanında sıkça kullanılan bir terimdir. Oligarşi, Siyasal gücün birkaç kişilik bir grubun elinde toplandığı yönetim, aristokrasinin daralmış biçimidir. Yani ülke yönetimi yalnızca belirli bir grubun bir ülkeyi yönetmesiyle ortaya çıkan yönetim şeklidir. Eski Yunancadaki az ve yönetim kelimelerinin birleşmesiyle meydana getirilmiş bir kelimedir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Hemen her devlet yönetiminde mutlaka oligarşi vardır. Çünkü birçok siyaset bilimciye göre her devletin yönetiminde mutlaka bir oligarşi oluştuğunu savunurlar. Oligarşik yönetime eski devletlerden verilebilecek en iyi iki örnek Roma ve Yunanistan olacaktır. Günümüzde ise pek çok devlet bulunaktadır. Afrika ve Ortadoğu da ki pek çok devlet buna örnek olarak verilebilir.

Genelde yönetimdeki grup, askeri, siyasi veya maddi olarak ülkenin önde gelen gruplarından oluşur. Oligarşi, küçük bir azınlığın yönetimde olduğu devlet şeklidir. Bu açıdan ele alındığında, oligarşi kavramı, devletin tüm kurumlarının küçük bir azınlığının kontrolünde olması anlamına geliyor.

Oligarşi çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. Siyasi partilerin bünyesinde güçlü bir grup veya hizbin, partinin faaliyetinde, kademelerinde hakimiyet kurarak kendi istekleri doğrultusunda yönlendirilmesine parti oligarşisi adı verilir. Bunun tam zıttı ise parti içi demokrasi üyelerin isteklerini ve seslerini kaidelere göre en üst kademelere duyurabilmeleri, parti organlarının baskı olmaksızın faaliyet gösterebilmesi anlamına gelir.Sponsorlu Bağlantılar

"Oligarşi Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,