Oksijenin Canlılar İçin Önemi Nedir

Oksijen canlılar için neden önemlidir. Oksijenin canlılar için önemi hakkında kısaca bilgiler. Oksijen, atom numarası 8, atom ağırlığı 16 olan, hidrojenle birleşerek suyu oluşturan, rengi, kokusu ve tadı olmayan, havada beşte bir oranında bulunan bir gazdır. simgesi “O” olan oksijen canlılar için hayati öneme sahiptir. Canlılar hayatını devem ettirebilmek için oksijene ihtiyaç duyarlar. Anaerobik yani oksijensiz yaşayan bazı bakteri türleri hariç tüm canlılar oksijeni enerji üretiminde ve metabolizmanın düzenli çalışmasında kullanmaktadır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Canlıların çok büyük çoğunluğu için oksijensiz bir yaşam devam ettirilemez. Oksijenin bulunamadığı ortamlarda kandaki oksijen basıncı hızla düşer. Hipoksi durumu oluşur yani anaerob metabolizma devreye girer ve geçici enerji üretimini başlar. Ancak bu hem çok daha uzun uğraşlar gerektirir hem de çok az enerji üretilebilmektedir. Bu sadece oluşan krizde kısa bir çözüm oluşturur. Çünkü oluşan laktik asit sonucu vücudun dengesi bozulmaya başlar. Bu asit kaslarda yorgunluk hissi verir. Bu duruma ise metabolik asidoz denir.

Özellikle beyin oksijensiz bir ortama dayanamaz ve sadece birkaç saniye içerisinde oksijensizlikten beyin hücreleri ölmeye başlar. Örneğin doğum sırasında oluşan bu tip bir durumda beyine oksijen gitmemesi halinde çocuklar özürlü olabiliyor. Anaerob metabolizmanın bebeğin başta beyin olmak üzere organlarını geri dönüşü olmayacak şekilde etkilemeye başlar bu duruma ise perinatal asfiksi’den denir.

Perinatal asfiksi intrauterin veya yeni doğan bir bebekte ölüme neden olabileceği gibi ileri boyutlarda tedavi gerektirecek durumların oluşmasına ve hatta yaşam boyu sürecek aksaklıklara neden olabilecek sorunlar oluşmadan tedbir alınmalıdır.Sponsorlu Bağlantılar

"Oksijenin Canlılar İçin Önemi Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,