Oje Lekesi Kumaştan ve Halıdan Nasıl Çıkar

nasıl çıkartılır. çıkarma, nasıl temizlenir. Oje lekesini çıkartmak oldukça zordur. Özellikle beyaz tişört ve kumaşlara bulaştığında çok belli olması ve kolay kolay çıkmaması zaman zaman sizleri zor durumda bırakabilir. Oje içerisinde vernik diğer bir adı ile etil asetatır. Oje imalatında kullanılan ham maddeler arasında ise PHASE A, Stearylalkonium Bentonite, Isopropyl Alcohol gibi maddeler bulunuyor.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Giysiden Nasıl Çıkartılır

Bunun için en iyi yöntem aseton kullanmaktır. Kağıt havlu veya küçük bir pamuğu ıslatıyorsunuz ve lekenin üzerine ovmadan bastırıyorsunuz. Bunu yapmadan önce ojenin kumaşa zarar vermediğinden emin olun. Çünkü oje lekesini çıkarmak isterken aseton giysinize zarar verebilir. Bu kısımda pamuk oje lekesini emdikçe yeni bir pamukla değiştiriniz.

Oje lekesi eğer kumaşın arka kısmına kadar geçerse aynı işlemi hem iç kısmına hem de dışına birkaç kez tekrarlamalısınız. Asetonun etkisi gitmeden giysinizi çamaşır makinesinde yıkayın ve kurutucu kullanmadan kurutunuz.

Oje Lekesi Temizleme Yöntemi

Bu yöntem ilkine göre biraz daha farklı bir yöntemdir. Yapmanız gereken bir kase üzerine oje lekesini denk getirmek ve oje çıkarıcısını kullanarak lekeye damlat malısınız  yani oje çıkarıcısı karşıdan çıkmalıdır. Bu yöntem biraz uğraştırıcıdır bu nedenle zaman alır. Oje sökücüyü iyice yedirdikten sonra oje bozulacaktır ve bu sırada sıcak su ile yıkayınız.

Oje Lekesi Halıdan Nasıl Çıkartılır

Halı için ayrı bir başlık oluşturmamızın nedeni diğer kumaşlarda oje lekesine müdahale ettikten sonra yıkayabiliyor olmanızdır. Halıda ise biraz farklı bir yöntem deneyeceğiz. İlk olarak temiz bir beze yada pamuğa aseton içeren oje çıkarıcısı döküyorsunuz. Oje çıkarıcı ile ıslatılmış olan havluyu halıdaki oje lekesinin üzerinde ovmadan bastırarak tampon uygulayınız. Oje çıkarıcısı kullandığınız bezi oje lekesini emdikçe değiştirin ve aynı işlemleri tekrarlayın.

Oje sökücü işlemlerini yaptıktan sonra bir çay kaşığı deterjanı bir bardak ılık su ile karıştırıyorsunuz. Daha sonra bu karışımı bir beze emdirdikten sonra bezi halı veya koltuktaki oje lekesi üzerinde basınçla tampon uygulayın ve oje lekesinin emilmesini sağlayın. Son olarak da ılık su ile bu kısmı durulayın…Sponsorlu Bağlantılar

"Oje Lekesi Kumaştan ve Halıdan Nasıl Çıkar" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,