Öğrenciler Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirilmeli

Yaz tatilini nasıl değerlendirmeli, tatil planı nasıl yapmalı. Öğrencilik yıllarındaki tatiller, bireyler için çok önemlidir. Çünkü öğrencilik yıllarında sorumluluk yükü daha düşük olur e pek çok kişi herhangi bir işte dahi çalışmadan yaz aylarını geçirebilir. Ancak gerek kişisel gelişiminiz gerekse hayatta daha başarılı olabilmek için verimli bir yaz dönemi geçirebilirsiniz. Böylece hem tatilinizi yapabilir hem de pek çok alanda kendinizi geliştirebilirsiniz.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Yaz Tatili Nasıl Değerlendirilir

Haziran ayında okulların kapanmasını hemen hemen tüm öğrenciler dört gözle bekler. Ancak tatil yapmak demek boş oturmak, devamlı gezmek, yatmak ve sürekli aynı şeyleri yapmak anlamına gelmez. Bu süreç aylarca alınan eğitimin sonunda kendinize vakit ayırabilmeniz ve çeşitli sosyal alanlarda kendinizi geliştirebileceğiniz gerekli zaman anlamına gelir.

Her dönem olduğu gibi kitap okumalısınız çünkü kitap zihninizi dinç tutar ve yeni şeyler öğrenmenize yardımcı olur. Beyin egzersizi yapmanın en iyi yolu kitap okumaktır. Bu sayede eğitim ortamından soğumamış olacaksınız. Günde en az 1 saatinizi ayırmanız yeterlidir.

Özellikle uzaktaki sevdiklerinizi ve akrabalarınızı ziyaret etmeye çalışın bu sosyal aktivasyon çok önemlidir.

Her zaman aynı yere gitmektense yeni yerlere gitmeye çalışın. Daha önce hiç gezmediğiniz, görmediğiniz, bilmediğiniz yerlere gidin. Bunun maddi yönünün pahalı olacağını düşünüyorsanız öncelikle kendi bulunduğunuz ilden başlayabilirsiniz.

Kültürel etkinliklere mutlaka katılmalısınız. Kitap fuarı, tiyatro, sergi, seminer, konferanslara katılın, müze ziyaretleri yapın bunların yanı sıra konser, sinema gibi aktiviteleri de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunlardan sadece birini yapmak size pek bir şey katmayacaktır.

Yaz günlerini en az bir kursa giderek değerlendirmeye çalışın. Çevrenizdeki imkanları araştırarak, yaşınıza, eğitim durumunuza ve yeteneğinize uygun bir kurs bulun bu kursu illa İngilizce veya sınavlara hazırlık olarak düşünmeyin. Yaz aylarında özellikle belediyelerin, resmi ve özel vakıfların açtığı bir çok kurs bulunuyor. Yüzme, voleybol, basketbol, futbol, masa tenisi, satranç, enstrüman çalma, el sanatları, bilgisayar, diksiyon ve el becerileri gibi birçok kursa giderek kendinizi geliştirebilir ve yeteneklerinizi artırabilirsiniz.

Bu öneriyi pek yapacağınızı zannetmiyoruz ama geçtiğiniz yılın konularını tekrar etmekte ve bir sonraki eğitim yılının konularına bakarsanız çok büyük yararını görürsünüz. Tatil sürecinde bütün senenin birikimini bir çırpıda unutursunuz ve sınav döneminde yeniden hazırlanmak zorunda kalabilirsiniz.

Tatil günlerinde çok fazla uyumamaya çalışın. Okul günlerinizdeki uykusuzlukların acısını çıkartmak için vücudunuzun ve uykunuzun düzenini bozmayın. Öğleye kadar yatmak insanı verimsizleştirir.

Vaktinizi televizyon, bilgisayar ve cep telefonuyla geçirmeyin bu kendinize yapacağınız çok büyük bir kötülük olacaktır. Her gün televizyon izlemek düşünemez hale getir, yorum yapamaz olursunuz. Sosyal çevreniz daralır. Bilgisayarda ise ne yaptığınız ile alakalı bir surumdur. Bilgisayar oyunları ve sanal ortamdaki sosyal paylaşım sitelerinde her gün saatler harcamak tatili sizin için verimsiz hale getirir. Sosyal paylaşım siteleri sizi sosyalleştirebileceği gibi hatalı kullanımda en büyük etki asosyallik yaratmasıdır.Sponsorlu Bağlantılar

"Öğrenciler Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirilmeli" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,