October Hangi Ay? October Türkçesi, October Nasıl Okunur?

October hangi aydır? ? October Türkçe anlamı okunuşu nasıldır? Ekim ayı anlamına gelir. Ekim ayının İngilizcedeki karşılığıdır. October = Ekim ayı demektir. İngilizce yazıldığı gibi okunmadığı için Türkçe okunuşu ile telaffuz edemezsiniz. Bu kelimenin telaffuzu ise Oktoba şeklindedir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


October = Ekim okunuşu ise Oktoba şeklindedir.

Ekim ayının İngilizce dilindeki karşılığı tam olarak October’dir. Ekim, Gregoryen Takvimi’ne göre yılın 10. ayı olup 31 gün çeker.

Türkiye’de, Sümer-Babil-İbrani-Süryani-Arami ad Tişri den gelme Teşrin-i Evvel olan ayın adı Cumhuriyet’ten sonra da İlk Teşrin, İlkteşrin ya da Birinci Teşrin, Birinciteşrin olarak kullanıldı, 10 Ocak 1945’te kabul edilen 15 Ocak 1945’te yürürlüğe giren ve dört ayın adlarını değiştiren yasa ile ayın adı Ekim yapıldı. Türkçe “ekme” eyleminden türemiş olup tarlaların sürülüp ekildiği ay anlamındadır. Anadolu’da bu ay için “Gazel ayı” dendiği de olur, “gazel” “kuru yaprak” anlamına gelir. Bu ay için “Avara” diyenler de vardır. Gagauzca gibi Türkçenin kimi lehçelerinde bu aya “Kasım” denir. Bu fark; Julien yöntemi Güneş takvimi ile Gregorien yöntemi Güneş takviminin bu yüzyıl (20.yy) için 13 gün farkı olması yüzündendir. “Kasım” adı “Yahya” peygamberin takma adı olduğundan, Gagauzlar bu iki Güneş takviminin gün farkından dolayı, “Kasım” adını bu aya daha yakın görmüşlerdir.Sponsorlu Bağlantılar

"October Hangi Ay? October Türkçesi, October Nasıl Okunur?" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,