Nezle Nedir Nasıl Bulaşır ve Tedavi Yöntemleri

, her ne kadar basit bir hastalık gibi görünse de oldukça tehlikeli bir hastalıktır, üst solunum yollarının virüslerle iltihaplanmasıdır. Genellikle “” adı verilen bir virüs türü nezle yapmaktadır. Nezle bulaşıcı bir hastalıktır. Hastada burun akıntısı, hapşırma, boğaz ağrısı, baş ağrısı, öksürük bazen de ateş görülür. 1-15 gün devam eder. İyi tedavi edilmezse müzminleşir. Tedavinin ilk şartı istirahat etmek ve kalabalık yerlerden uzak kalmaktır

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Havadan solunarak alınan burun mukozasına tutunurlar. Bağışıklık sistemi devreye girerek virüsü vücuttan uzaklaştırmaya çalışır. Virüsleri atma çabasıyla burun akması, hapşırma ve ateş gibi tepkilere neden olur. Vücut virüsten kurtulunca bu reaksiyonlar sona erer.

Halk arasında ile grip birbirine çok karıştırılır hatta aynı hastalıkmış gibi düşünülür. Oysa ikisi farklı hastalıklardır. virüslerle meydana gelen bir hastalıktır ve hafif seyreder. Grip ise daha ani başlayan ve sıklıkla ateşin daha yüksek seyrettiği bir hastalıktır. Salgınlar yapar ve yatağa düşürür. veya grip için hiçbir bir antibiyotiği kullanmaya gerek yoktur. Griple ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

?

Erken dönemde boğazda kaşıntı hissi ve sık hapşırma, Burun tıkanıklığı, burun akması, Balgamsız öksürük. Bu öksürük özellikle geceleri artar. Hafif ateş. İlk iki gün yüksektir.

İştahsızlık, Hafif ishal, Huzursuzluk

Tedavisi nasıldır?

Nezleye sebep olan etkeni direkt olarak hedef alan, tıbben kanıtlanmış ve kabul edilmiş hiçbir ilaç olmadığından, nezlenin tedavisi yoktur. En güvenilir tedavi, bol sıvı tüketmek ve istirahat etmektir.

Bol sıvı gıda alınmalıdır.

Hastalığı yaymamak için başka kimselerden uzak durulmalıdır.

Aşırı giyinmekten kaçınılmalıdır.

Sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.

Burun tıkanıklığını gidermek için burun açıcı spreyler (dekonjestanlar) kullanılır.

Ağrı ve ateş için ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır.

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.

Antibiyotikler bakterilere karşı etkili olan ilaçlardır. Virüs enfeksiyonlarında ve dolayısıyla soğuk algınlığı ya da nezlede hiçbir etkileri yoktur. Nezleyi antibiyotikle tedavi etmeye çalışmak ters tepebilir zira ilaca dirençli bakterilerin türemesine ve alerjik reaksiyonlar gibi yan etkilere ya da bağırsak florasının bozulması neticesiyle diyare (ishal) oluşumuna sebebiyet verebilirSponsorlu Bağlantılar

"Nezle Nedir Nasıl Bulaşır ve Tedavi Yöntemleri" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,