Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

İnsanoğlu doğayı hızla yok etmektedir. Doğal ortamların bozulması ekolojik dengenin alt üst olması sanayi ve tarım için doğanın tahribatı yüzünden hayvanların yaşam alanları da gittikçe daralmaktadır. Dünyada hayvanların yaşayabilmesi için alanlar gittikçe daralmakta veya kirlenmekte birbirine zincirleme bağlı olan bu halkalardan bazıları kopunca doğa daha da hızlı yok olmaya doğru gitmekte ve hayvanların soyları birer birer tükenmekte işte şuanda nesli tükenmekle karşı karşıya kalan hayvanlar
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Hayatta kalanların sayısı 60 civarı iken, ayrıca bu gergedanlar belki de dünyanın en nadir bulunan memelileridir. Kaçak avcılar boynuzuna değer verirken, mütehitler de yaşam alanlarını yok ediyorlar.

( Meksika Yunusu )

Hayatta kalanlarının sayısı 200 ile 300 arasında olup doğal ortamları California Körfezidir.
Dünyada nadir görülen memeli deniz hayvanlarından biri olan Meksika yunusunun nesli sınırlı alanda bulunması ve balıkçı ağlarına çok kolay takılmaları nedeniyle tükeniyor.

Hayatta olanların sayısı yaklaşık 1000 tanedir. Doğal ortamı Kuzey Amerika olup kıtanın tek yerli gelinciklerini oluştururlar. Soyu tükenme sınırında olan memelilerden biridir. 1986 yılında yalnızca 18 tane dağ gelinciği kalmışken, şimdi soyu tekrar kazanılmaya çalışılmaktadır.

Hayatta olanların sayısı yaklaşık 1500 tane olup Kuzey Borneo da yaşamaktadırlar. Asya fillerinden yaklaşık 50cm daha kısa olan bu filler, aynı zamanda daha uysallar. Palmiye ekimi, fillerin otlaklarını azalttığından, yaşama alanları daralmaktadır.

Şu an için hayatta olanların sayısı 300′den azdır. Doğal yaşam ortamları Nijerya ve Kamerun’dur. 1980′ler de soyu tükenme tehlikesiyle karşılaştığı düşünülen gorilin soyu şimdilik yok olmaya direniyor. Bol eti nedeniyle avlanan ve geliştirme için toplanan gorillerin soyu maalesef yakında tükenecek.

Şu an itibari ile dünya da kalanların sayısı 300 den daha azdır. Doğal yaşam ortamı Endonezya’daki Sumatra adasıdır. Hayatta olanların birçoğu koruma altında, sadece yaklaşık 100 tanesi doğal ortamlarında yaşamlarını sürdürüyor.

Penguenler

Çin pandaların soyunun giderek azaldığını gördükçe endişelenirken, şimdi de imparator penguenleri sorunu ortaya çıktı. Tas manya’nın güneyinde Antarktik kıyısında yaşayan imparator penguenleri büyük bir hızla azalıyor. Bölgedeki buzlar eridikçe hayvanların sayısı da düşüyor. Penguenlerin sayısı son 50 yılda 3 bine kadar düştü. En büyük ölüm oranına 1976-1980 arasında denizde buzların azalması sırasında rastlandı.

Sadece 70 kadar kalmış durumda. Doğal ortamı Vietnam’dır. 10 yıldır koruma altında olan bu Lângurlar bir türlü çoğalamıyorlar.

Hayatta olanların sayısının 2000′den az olduğu tahmin ediliyor. Doğal ortamı Çin, Burma ve Vietnam dır. Doğal yasam alanlarının yok edilmesi pandalar için en büyük sorunu oluşturuyor.

Hayatta kalanların sayısının 25binden daha az olduğu düşünülüyor. Doğal ortamları tahmin edildiği üzere kutuplar. İzinsiz avlanma, kutup ayılarının yaşamını tehdit ediyor, ancak iklim değişikliği ve buzların erimesi nedeniyle kutup ayıları da listesine dâhil oldu ve bunun en büyük sebebi küresel ısınma olarak gösterilmekte şu sıralar.

Hayatta olanların sayısı sadece yüzlerle ifade ediliyor. Doğal ortamı Güneydoğu Asya’nın Mekong Bölgesidir. Çok büyük olması nedeniyle ( yaklaşık 300 kg ) oldukça değerli olan yayın balığı şu anda Tayland, Laos ve Kamboçya’ da koruma altına alındı.

Kısa gagalı yunus (Delphinus delphis), Akdeniz alttürüdür. Son 40 yıl içinde türün nüfusu aşırı avlanma ve yaşam alanlarının bozulması sonucu %50 düşmüştür.

Diğer nesli tükenen hayvanlar ise: Akdeniz foku, Anadolu Leoparı, Carrette Carrette, Kelaynak kuşları ve Gorillerdir.Sponsorlu Bağlantılar

"Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,