Muta Nikahı Nedir Kısaca

Son zamanlarda gündeme gelen hakkında bilgiler vereceğiz. Belirli bir ücret karşılığında, belli bir süre kadınla dini nikah yapmaya denir. Sadece belirli bir zaman için kıyılan bu nikah İslamiyet’in ilk yıllarında uygulanmış fakat daha sonradan kaldırılmıştır. Şii ve Rafizilik gibi bazı mezheplerde halen uygulandığı için günümüze kadar gelmiştir. Pek çok İslam büyüğü Muta nikahının haram olduğunda söylemiştir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Caiz mi

Muta nikahı, bazı kaynaklarda Acem nikahı veya muvakkat nikah yani geçici nikah olarak da bilinir. Erkek, rızası olan bir kadınla belirli bir ücret karşılığında kısa bir süreliğine evlenir. Süre bittiğinde de boşanır. Muta nikahı Sünnilikte ve Anadolu Aleviliğinde yoktur. Muta nikahı, İslam’ın ilk yıllarında uygulandığı için bazı kesimlerce istismar edilmiş ve günümüze kadar getirmiştir. O yıllarda özellikle savaş zamanları, uzun süre kadınlardan uzak kalan askerler için muta nikahına izin verilmiş, daha sonra Hayber savaşına kadar mübah olan bu muvakkat nikah Peygamberimizin sünnetiyle yasaklanıp haram kılınmıştır.

Diyanetin Muta Nikahı Açıklaması

Kuran’da ve diğer temel İslami kaynaklara göre kadın veya erkek tüm Müslümanlar, cinsel ihtiyaçlarını nikahlı eşlerinden gidermesi gerekiyor. Bu hüküm kesin olarak konulmuştur ve bu hükümlerle çelişen her türlü uygulama gayri meşru kabul edilmiştir. Bunun dışında aykırı davranışlar için ağır yaptırımlar bulunmaktadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Muta Nikahı Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,