Müslüman Kardeşler Örgütü Nedir

Örgütü, dini ve siyasi bir örgüttür. İlk başta dinsel bir topluluk olarak yola çıkan örgüt daha sonra siyasi faaliyetlerde başladı ve başta mısır olmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da oldukça geniş bir taban buldu. (İhvanü’l-Müslimin), Hasan el-Benna tarafında 1928 tarihinde Mısır’ın İsmailiye kentinde kurduğu dinsel ve aynı zamanda siyasi bir örgüt.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Modern bir İslam toplumu kurulabilmesi için Kur’an ve Sünnet’in kılavuzluğuna dönülmesini savunan bir harekettir. Halk içinde güçlü bir yere sahiptir. Özellikle Arap Baharı döneminde İslam dünyasının en önemli hareketi haline gelmiş ve güçlenmiş ve Müslümanlar’ın yaşadığı hemen her ülkede örgütlenmiştir.

Tarihi Süreci

Mısır’da 1938’den sonra siyasi nitelik kazanmaya başladı.

1940’ların sonunda Mısır’daki monarşi ve iktidardaki Vafd Partisi’ne karşı tehdit oluşturuyordu. 1952’deki Hür Subaylar Darbesi’nden sonra tüm partiler ile beraber kapatıldı (Ocak 1954).

Bu sefer yeraltına çekilen , öğrenciler arasında husursuzluk çıkardığı gerekçesiyle tekrar kapatıldı. 1954’te Cemal Abdülnasır’a yönelik suikast girişiminden sonra, altı lideri vatana ihanet suçundan idam edildi ve hareket şiddet yoluyla bastırıldı.

1980’lerden itibaren tekrar canlanma dönemine giren Müslüman Kardeşler Örgütü’nün şiddet yanlısı uzantıları Muhammed Hüsnü Mübarek yönetimince sert önlemlerle bastırıldıysa da, sivil kurumları giderek daha etkin olmaya başladı. En son siyasi olarak yasaklanmış olmasına rağmen bağımsız adaylarla katıldığı 2005 parlamento seçimlerinde 88 sandalye kazandı. Halen Mısır’daki en büyük muhalefet grubudur.

Zamanla Ortadoğu’nun diğer ülkelerinde değişik adlarla etkinliğini gösterdi. Müslüman Kardeşler’in Suriye’nin Hama kentinde Şubat 1982’de giriştiği ayaklanmanın Hafız Esed yönetimince bastırılması sırasında binlerce kişi öldürüldü. Günümüzde aynı adla Ürdün’de yasal durumdadır. Onun dışında Cezayir’de ve bazı ülkelerdeki farklı isimlerdeki kolları iktidara kadar yükselmişlerdir.

2010 yılında Tunus, 2011 yılında da Mısır ve Ürdün’de düzenlenen protesto gösterilerinde önemli rol oynamıştır.Sponsorlu Bağlantılar

"Müslüman Kardeşler Örgütü Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,