Muhtar Olmak için Hangi Şartlar Gerekiyor

Muhtar olabilmek için gerekli şartlar nelerdir? nedir? Muhtar, Köy ve mahallenin yasalarla belirtilmiş işlerini yürütmek için o köy veya mahallede oturanların seçtikleri kimsedir. Muhtar adaylığı için ise belirli şartların sağlanmış olması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, okur yazar olmak, aday olunan yerde en az 6 ay ikamet etmiş olmanız gerekiyor. muhtarlık adaylığında bulunabilmek için kamu hizmetinden yasaklı olan kişiler muhtarlık için aday olamazlar. Ayrıca siyasi partiler de muhtar ve ihtiyar heyeti azalarını aday gösteremezler.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Muhtarlar ve ihtiyar heyeti üyeleri siyasi partilerden bağımsız olarak aday olması gerekmektedir. Muhtarlığa aday olabilmek için herhangi bir cinsiyet şartı aranmamaktadır. Her ne kadar ülkemizde muhtarlar erkek olsa da kadınların da muhtar olabilmesine herhangi bir engel yoktur.

Muhtar, ihtiyar heyeti ve azalığı için herhangi bir kuruma başvurmak gerekmez. Hazırlayacakları oy pusulasında, aday olacakları bölge ve isimleri hazırlayarak bunu sandık başkanına teslim etmeleri gerekir. Bu şekilde seçimde oy pusulalarında isimleri görülebilir.Sponsorlu Bağlantılar

"Muhtar Olmak için Hangi Şartlar Gerekiyor" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,