Muğla’da Gezilecek Yerler

Muğlada gidilmesi gereken yerler, Muğlaya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler, Muğlada gezilip görülesi yerler nerelerdir? , Ege Bölgesi’nde yer alan bir turizm cennetidir. Çok eski bir tarihe sahip olan şehir gerek tarihi kalıntıları ile gerekse doğal güzellikleriyle yalnızca ülkemizin değil tüm dünyanın gözdesi konumundadır. Kendine has mimari yapısı ilde farklı bir havası vardır. ilinin ilçeleri arasında, Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Ortaca, Ula, Yatağan bulunmaktadır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Her ilçesi ayrı bir Turizm merkezi olan , her yıl yaz tatilini geçirmek için yerli yabancı bir çok turisti çekmektedir. Türkiye’nin en uzun deniz şeridine sahiptir ve hem doğası hem de tarihi ile turizmde öncü iller arasındadır.

Daha çok ilçeleriyle ön plana çıkan şehirde ilk göze çarpan, kendine özgü mimarisi ve dar sokaklarıyla Muğla evleridir. Araçların bile geçmekte zorlandığı bu dar sokaklardaki evler Muğla’nın sembolleri arasında yerini almıştır.

Bodrum: Antik çağlarda dünyanın 7 harikasından biri olarak görülen Halikarnas Mozolesi Bodrum’un en eski tarihi yapılarından bridir. İçerisinde Roma çağı tiyatrosunu barındırmaktadır.

İçerisi zamanla müze olarak düzenlenen Bodrum Kalesi’ni gezebilirsiniz. Kale içerisindeki su altı müzesi bulunmaktadır. Türkiye’de eşi olmayan ve dünyadaki sayılı müzeler arasında gösterilmektedir.

13.000 kişilik olan Antik Tiyatro’yu (Bodrum – Turgutreis yolu üzerinde ) gezebilirsiniz. Bu antik tiyatronun yukarı kısmında bulunan kaya mezarlıkları da görülebilir.

Brütüsün Roma İmparatoru Sezar’ın öldürülmesinin ardından kaçıp saklandığı koy ve miletos kapısı Bodrum-Gümüşlük’tedir

Bodrum’un en önemli tatil koyları olan Yalıkavak, Güvercinlik, Gölköy, Akyarlar, Bitez ve Ortakent Yahşi koylarında dinlenip tatil yapabileceğiniz plajlar bulunmaktadır.

Marmaris : İçerisinde Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma eserlerin sergilendiği Marmaris Müzesi’ni gezebilirsiniz. 1991 yılında hizmete açılan müzede döneme ait bir çok tarihi eser sergilenmektedir.

Harika bir manzarası olan Marmaris Çiftlik Koyu pırıl pırıl denizi ve güleryüzlü insanlarıyla sizi karşılayan bir koy. Yatçıların konaklamak için seçtikleri bu koydaki lokantalarda balık, zeytinyağlı yemekler ve gözleme yiyebilirsiniz.

İçerisi tamamen ormalık alanla dolu olan Cennet adasına yolculuk edebilirsiniz. Adaya Marmaris’ ten 30 dakikalık yolculukla ulaşılabiliyor. Adada konaklama ve lokanta gibi tesisler mevcuttur ve yaz boyu bir çok turun uğrak yeridir.

Mavi bayraklı plaj olan Turunç koyunda denize girebilirsiniz. Marmaris’e 21 km. uzaklıktaki koy hem deniz hem de kara yolu ile ulaşılabilmektedir.

Marmaris’te görmeniz gereken diğer doğa harikası yerler; İçmeler (Marmaris’ e 10 km. uzaklıkta) , Fosforlu Mağara, Kumlubük, Günnücek (Marmaris’e 3 km.), Yalancı Boğaz’dır. (Marmaris’e 9 km.)

Fethiye: Türkiye’de en çok tercih edilen plajlardan olan Ölüdeniz Fethiye’de bulunur. Kimi kaynaklar Ölüdeniz’i ”Tanrının yer yüzüne bağışladığı cennet” olarak tanımlar. Yeşilin maviyle buluştuğu bu doğa harikası koy yerli ve yabancı turistlerin en gözde mekanlarındandır. Bir çok defa dünyanın en iyi plajları arasında seçilmiş ve mavi bayrak almış plajımızdır. Ölüdeniz Avrupada Blue Lagoon olarak bilinmektedir.

Ölüdenizin ardından görülebilecek bir başka cennet de Kelebekler Vadisi’dir. Ölüdeniz’e 6 km. uzaklıkta bulunan vadi adını bu bölgede yaşayan Jarsey Tiger adlı kelebeklerden almıştır. Ulaşım teknelerle sağlanmaktadır.

Dağcılık turizmi, yürüyüş, akarsuları gibi doğal güzellikleri bulunan Saklıkent de görülebilecek güzellikteki bir doğa harikasıdır ve Fethiye’ye 50 km. uzaklıktadır.

Şirin bir balıkçı kasabası olan ve Fethiye’ye 30 km. uzaklıktaki Göcek; doğal limanı, çamlıklarla dolu tepeleri ve çok sayıdaki adaları ile görülmesi gereken bir kasabadır.

Dalaman’ın yüksek kesimleri özellikle yayla turizmine elverişlidir.

Datça’da bulunan Palamut ve Kargı Bükü (Datça’ya 2 km. uzaklıkta) görülmesi ve keşfedilmesi gereken yerlerdendir.Sponsorlu Bağlantılar

"Muğla’da Gezilecek Yerler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,