Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir

Motor yağı neden önemlidir, motor yağı değişimi gecikirse ne olur? Motor yağı arabalarda aşınmayı önlediği gibi motorun soğutmasına da yardımcı olur. Motor içindeki parçaları ve motoru koruyan motor yağı arabalar için çok önemlidir. Motor yağında olası bir azalma yada arabayı yağsız bir şekilde çalıştırmanız halinde arabanızdaki aksamlar zarar görecek hatta motorun yanmasına neden olacaktır. Çünkü motor yağı arabalarımızın özellikle hareketli parçalarında metallerin birbirleri ile temasında yani sürtünmeden dolayı oluşabilecek zararı minimuma indirir. Bu nedenle motor yağınızın olması kadar kalitesi de önemlidir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Motor Yağını Kontrol Etme

Motor yağı kontrolü yapılacak olan araç ilk önce zemini düz bir yere alınmalı ve aracı stop etmeli yani durdurmalısınız.

Araba çalıştırıldığı için yağın bir süre kartele süzülmesini beklemelisiniz.

Arabanın ön kaputunu açıp yağ çubuğunu bulmalısınız. Bu genelde sarı renkte ve halka şeklinde olur.

Yağ çubuğu çıkartıp daha sonra temiz bir bez ile silmelisiniz. Çubukta toz taneleri bırakacak bezler tercih edilmemelidir.

Yağ çubuğu tekrar yerine takılır ve çıkarılır.

Çubuğa bulaşan yağ çubuk üzerinde bulunan iki işaret arasında olmalıdır.

Yağ seviyesi düşük ise, daha önce motora konulan yağ ile tamamlanır, fazla ise normal seviyeye inene kadar boşaltılır.Sponsorlu Bağlantılar

"Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,