Mobbing Nedir Kısaca

kelimesinin anlamı nedir? Kısaca hakkında bilgilendirme, Mobbingin Türkçedeki karşılığı bezdirmedir. Bu kelime daha çok iş yerlerinde, okullarda vb. topluluklar içinde belirli bir kişiyi hedef alıp, çalışmalarını sistemli bir biçimde engelleyip huzursuz olmasına yol açarak yıldırma, dışlama, gözden düşürme hareketine verilen addır. uygulamak suçtur ve Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre cezası bulunmaktadır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Kavramı ve Şikayet

Mobbing suç kapsamındadır. Ancak ülkemizde bu konuda insanlar yeterince bilinçlenmediği için uygulamada bir takım problemler bulunmaktadır. Çalışanına mobbing uygulayan işveren ise işsiz kalmak ve yeniden iş bulamamak korkusu ile çalışan bunu gizlemek zorunda kalmaktadır. Diğer çalışanlardan biri mesela amir, müdür gibi yetkili biri tarafından mobbinge maruz kalıyorsa bu durumu ispatlamakta sıkıntılar yaşanabilir. Çünkü işyerindeki diğer işçiler bu davanın şahidi olmak istemezler. Ancak, mobbing davaları ülkemizde de görülmeye başlanmıştır. İşçilerin bu konuda bilinçlenmesi arttıkça bu alandaki başarı da artacaktır.

Psikolojik Baskı Uygulamak

Çalışma dünyasının zorlukları artan rekabet gibi nedenler bir anda bambaşka bir boyut kazanabilir. Mobbing, genellikle iyi performansın göz ardı edilerek sürekli başarısız olmakla suçlanmak, işle ilgili ya da ilgisiz sebeple üretilerek kişilik haklarına saldırıda bulunulmak, aşağılanmak, ezilmek gibi yıldırıcı eylemler şeklinde ortaya çıkar. Çalışanın iş huzuruna kasıtlı saldırı anlamı da taşıyan mobbingin, dünya uygulamalarında olduğu üzere ülkemizde de suç teşkil eden eylemler arasına alınması önemli bir adımdır. Geriye tek bir şey kalıyor oda hakkınızı savunmaktır.Sponsorlu Bağlantılar

"Mobbing Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,