Misak-ı Milli Nedir, Misakı Milli Sınırları ve Kararları

, misak-ı milli önemi, misakı milli sonuçları ve haritası, Misak-ı Milli günümüz Türkçesi ile Millî Yemin anlamına gelmektedir. Misak sözleşme, antlaşma ve bağlaşma anlamına gelmektedir. Türk Kurtuluş Savaşı’nın siyasî manifestosu olan altı maddelik bildiridir. Erzurum ve Sivas kongrelerinde tespit edilen Osmanlı Mebusan Meclisinde 28 Ocak 1920’de kabul edilen ve milletçe sonuna kadar uygulanmasına karar verilen altı maddelik millî sözleşmede Türkiye’nin milli sınırları son haliyle yer almaktadır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Misak-ı Milli Kim Tarafında Hazırlandı

Misakı milli Mustafa Kemal Atatürk tarafından hazırlanmıştır. Yapılan toplantıda alınan karar Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyesi milletvekillerinin yoğun çabasıyla gizli bir oturumda daha önce Mustafa Kemal Atatürk tarafından hazırlanan Misak-ı milli’nin kabul edilmesi (28 Ocak 1920). Bildiri mecliste Ahd-ı Millî Beyannamesi adıyla kabul edilmiş, ancak daha sonra “Misak-ı Millî” olarak anılmıştır.

misak_i_milli

Misak-ı Milli Maddeleri

1. Mondros Ant. İmzalandığı zaman düşmen işgali altında bulunan Arap topraklarının geleceği bölge halkının vereceği karara bağlı olacaktır.

2. Antlaşma imzalandığında Türk ordusunca korunan ve düşmen işgaline uğramamış olan topraklar bir bütündür asla bölünemez.

3. Yurttan koparılmak istenen Kars, Ardahan ve Batum için gerekirse tekrar halk oylaması yapılmalıdır.

4. İstanbul ve Marmara’nın güvenliği sağlandığı takdirde İstanbul ve Çanakkale Boğazları ticari ulaşıma açılacaktır. Ancak bu konuyla ilgili devletlerin oy birliğine gitmeleri gerekmektedir.

5. Azınlıkların hakları komşu ülkelerde ki Müslüman halka tanınan haklar oranında güvenlik altına alınacaktır.

6. Milli ve ekonomik gelişmemizi engelleyen imtiyazlar kaldırılmalıdır.

Misak-ı Milli’nin Önemi Nedir

Misak-ı Milli ile milli sınırlarımız belli olmuş ve bir yazılı metinde açıkça belirtilmiştir. Siyasi, askeri ve ekonomik isteklerle tam bağımsız bir Türkiye açıkça vurgulanmıştır. Milli egemenlik hariç, Sivas ve Erzurum Kongrelerinde alınan kararlar ve Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirleri Osmanlı Parlamentosunca da kabul edilmiştir. Alınan kararlar TBMM tarafından bizzat uygulanmıştır. Milli Mücadele’nin siyasî programı açıkça belirlenmiştir.Sponsorlu Bağlantılar

"Misak-ı Milli Nedir, Misakı Milli Sınırları ve Kararları" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , ,