Menopoz Yaşı İçin Genetik Faktörler Etken Midir

Menopozda genetik faktörler, menopozda kalıtımın etkileri nelerdir? Kadınların menopoz yaşında en önemli ve etkili faktör genetik faktörlerdir. Bunu ortaya çıkaran bulgular gözlemlenir ise ilk olarak kız çocuklarının anneleri ile menopoz yaşının hemen hemen aynı olduğu görülecektir. Dolayısı ile bayanlar kendi menopoz yaşını hesaplamak için annesine menopoz yaşını sorması kişiye menopoz yaşını öğrenmesinde oldukça faydalı olacaktır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Bir diğer husus ise ikiz çalışmalarıdır. İkizler bunu aynı şekilde görülmüş olması ve genel olarak bayanların doğdukların menopoza gireceği yaşın programlanmış olması ve belli olması bu konuda genetiğin ağrılıklı olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Genetik faktörler bu kadar ağır bastığı için tedavi konusunda yapılabilecek pek fazla da bir şey yoktur.

Burada önem arz eden şey eğer bayanlar menopoz yaşı hakkında bilgi sahibi olur ise kendi doğurganlık çağını hesaplayabilmesi, aile planlamasını ona göre yapması anlamında önem arz etmektedir. Ve ayrıca olarak yine erken menopoza girme durumu olduğunda olası bir kısırlık tedavisi yapıldığında yaş ile birlikte kalitenin düşük olduğunun bilinmesinden dolayı bazı genetik testler yapılarak sağlıklı embriyonun tüp bebek tedavisine yerleştirilmesi gibi bir takım önleyici faktörler olabilmektedir. Ama tüm bu hususlar maalesef tedavi edici faktörler değildir. Bu genetik ile tedavi edici olarak bu erken menopoza girecek gen bölgelerinin değiştirilmesi üzerine çalışmalar devam etmektedir. Ama henüz kullanıma girmiş ve sonuçlanmış bir çalışma bulunmamaktadır. Bu neden ile sadece destekleyici nitelikte olarak söz edilebilecek çalışmalar bulunmaktadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Menopoz Yaşı İçin Genetik Faktörler Etken Midir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,