Mehmet Akif Ersoy’un Kısaca Hayatı ve Şiirleri

Mehmet Akif Ersoy kimdir kısaca hayatı hakkında bilgiler. Mehmet Akif Ersoy’un şiirleri ve yayınladığı eserler hangileriydi? 20 Aralık 1873 yılında İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya gelen Mehmet Akif Ersoy, etkin bir din eğitimi gördükten sonra küçük yaşta Arapça ve Farsça dillerini öğrendi. Daha sonra Akif 1893 yılında Mülkiye Baytar mektebini bitirdi devam eden süreçte Umurı Baytariye ve Islahı Hayvanat müfettiş muavinliği yaptı. 1901 yılına kadar hayatından şiiri hiç eksik etmedi. 1908 yılında ise İstanbul Darülfünununda edebiyat dersleri vermeye başladı. Aynı yıl ilan edilen meşrutiyet ile birlikte ara verdiği şiir yazma işine tekrar geri döndü.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Mehmet Akif Ersoy 1912 – 1913 yılları arasında çeşitli camilere toplumsal konuları içeren vaazlar verdi. Burada oldukça dikkat çekti. Daha sonra Mısır, Medine ve Berlin çeşitli yolculuklar yaptı. 1920 yılında Kurtuluş Savaşı’na katıldı. Maarif vekaletinin açtığı yarışmada birinciliği kazandı. İstiklâl Marşı, 12 Mart 1921 yılında TBMM tarafından ulusal marş olarak kabul edildi. Daha sonra meclise girerek Burdur milletvekilliği görevini yaptı. 1926 yılından sonra Mısır’a yerleşti; 1936’da yakalandığı siroz hastalığı nedeniyle yurda dönmek zorunda kalan Akif 27 Aralık 1936 yılında siroz hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.

Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinin içeriği dinsel, ahlaksal ve toplumsal konulardan oluşmaktadır. Aruzu büyük bir ustalıkla kullanmıştır.

Mehmet Akif Ersoy’un Şiirleri:

Safahat (1911)
Süleymaniye Kürsüsünde (1912)
Hakkın Sesleri (1913)
Fatih Kürsüsünde (1914)
Hatıralar (1917)
Âsım (1919)
Gölgeler (1933);

adlı şiirleri ve ölümünden sonra hiç yayınlanmamış şiirleri “Safahat” adlı kitapta toplanarak yayınlanmıştır.

Ey Yolcu – Mehmet AKİF ERSOY

Gitme, ey yolcu, beraber oturup ağlaşalım:
Elemim bir yüreğin kârı değil, paylaşalım:
Ne yapıp ye’simi kahreyleyeyim, bilmem ki?
Öyle dehşetli muhitimde dönen matem ki!..
Ah! Karşımda vatan namına bir kabristan,
Yatıyor şimdi… Nasıl yerlere geçmez insan?
Şu mezarlar ki uzanmış gidiyor, ey yolcu,
Nereden başladı yükselmeye, bak, nerde ucu!Sponsorlu Bağlantılar

"Mehmet Akif Ersoy’un Kısaca Hayatı ve Şiirleri" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,