Mavi Dil Hastalığı (BTV) Nedir

olarak bilinen (Bluetongue virus) virüsü ülkemizde görülmeye başlandı. Böceklerden hayvanlara bulaşan bu hastalık bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Daha çok sivrisinek ve tatarcıklardan bulaşan bu hastalığın yayılmasını önelemekte bir hayli zor. Bu hastalık koyun, keçi, inek, sığır, manda, geyik gibi küçük baş ve büyük baş hayvanları etkilemektedir. Bluetongue virüsü () adlı virüs böcekler aracılığı ile hayvanın vücuduna girer ve uygun ortam bulan virüs vücutta hızla yayılır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Nelerdir

Hayvanda yüksek ateş, yüzde ve dilde şişme, dilin mavi bir görünüm alması, hırıltı ve burun akıntısı olarak sayılabilir hastalığın kuluçka süresi 5 ila 20 gün arasındadır. hastalık ölümle sonuçlanabilir.

Bir RNA virüsü olan Bluetongue virüsü () bu hastalığa neden olur. BTV virüsünün farklı türleri bulunmaktadır. bu virüslerden BTV1, BTV4, BTV6 Türkiye’de görülen virüs tipleridir. Sıcak bölgelerde özellikle Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde bu virüse sık rastlanır.

Bu virüs insana bulaşmamaktadır. Etinin yenmesi veya bu hastalığa neden olan sineğin insanı ısırması hastalık yapmamaktadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Mavi Dil Hastalığı (BTV) Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , ,