Marka Tescili Nedir ve Süreci

kısaca, marka tescili nasıl yapılır, marka tescil süreci nasıl işler? Marka, resim veya harfle yapılan işaret veya bir ticari malı, herhangi bir nesneyi tanıtmaya, benzerinden ayırmaya yarayan özel ad veya işaret olarak tanımlanır. Özellikle yeni ürün ortaya koyduğunuzda veya marka oluşturduğunuzda küçük bir işletmeciyseniz genelde pek dikkat edilmiyor ancak büyümeye başladığınızda çok önemli olmaya başlıyor. Mal ve hizmetlerinizi bir başka firmanın mal ve hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlamak için baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretlerdir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Marka çeşitleri 4 ana başlıkta toplanmaktadır:

Ortak Marka, Garanti Markası, Ticaret Markası ve Hizmet Markaları

Ortak : Üretim veya ticaret veya hizmet işletmelerinden oluşan, bir gurubun mal veya hizmetlerini diğer işletmelerin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işarettir.

: Marka sahibinin veya marka sahibine iktisaden bağlı olan bir işletmenin mal veya hizmetlerinde kullanılmamak koşuluyla, marka sahibinin kontrolü altında birçok işletme tarafından o işletmelerin ortak özelliklerini, üretim usullerini, coğrafi menşelerini, ve kalitesini garanti etmeye yarayan işarettir.

: Bir işletmenin imalatını ve /veya ticaretini yaptığı mallan, başka işletmelerin mallarından ayırt etmeye yarayan işarettir.

: Bir işletmenin hizmetlerini diğer işletmelerin hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işarettirSponsorlu Bağlantılar

"Marka Tescili Nedir ve Süreci" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,