Mardin’de Gezilecek Yerler

’de gidilmesi gereken yerler, ’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler, Mardinde gezilip görülesi yerler nerelerdir? , Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır ve Suriye ile sınırdır. Bu nedenle pek çok kültürden etkilenmiş bir şehirdir. ’de, farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan mekanlara sahiptir. Camiler, türbeler, kiliseler, manastırlar bulunan şehir 5 han ve kervansaraylar bulunmaktadır. ilinin ilçeleri ise Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur ve Yeşilli’dir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

’de Gezilmesi Gereken Yerler

Tarihi İpek Yolu üzerinde yerini almış en eski yerleşim alanlarından biri olan Mardin arkeolojik, etnografik, tarihi ve doğal yönleriyle ön plana çıkan bir kenttir. Eski Mardin evlerinin mimari, tarihi ve kültürel önemi büyüktür. Bu evler adeta şehrin simgesi gibidir.

Oğuz Köyü’nde bulunan Daran Tarihi Kenti, Mardin’in en önemli turistik değeridir. Oyulmuş kayaların meydana getirdiği yapıtlardan oluşan kent, Kuruçay’a kadar uzanan kaya mezarları bulundurur. Kiliseler, saraylar, pazarlar, hapishaneler, tophane ve su bendi kalıntıları bulunduran Dara’nın etrafı 4 km uzunluğundaki surlarla çevrilidir. Nusaybin ilçesinin 4 km güneyinde yer alan Girnavaz Höyüğü, 300 m çapında, 24 m yüksekliğe sahip tarihi bir yerleşim yeridir.

Mardin Müzesi’nde seramik ürünler, mühürler, heykelcikler, sikkeler, aygıtlar, vazolar ve benzeri eşyalar sergilenmektedir. Tunç Çağı, Demir Çağı, Asurlular, Artuklular, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait bütün bu tarihi eserlerin sergilendiği müzeyi mutlaka gezmeniz gerekir.

Mardin’de çok sayıda manastır, kilise, cami, kale, medrese ve mağara bulunur. Artuklular tarafından yapılan Ulu Cami kentin en eski camisidir. Deyrülzeferan Manastırı ve Meryem Ana Kilisesi kentin ziyaret etmeniz gereken diğer tarihi yapıları arasındadır. Mardin ve Anzavur Kaleleri kentin en önemli kalelerindendir. Fatih, Rabbat ve Mardin-Merdis Kaleleri şehirdeki diğer kalelerdir. Mardin kent sınırları içerisinde çok sayıda mağara da bulunur.

Midyat ilçesi özel mimariye sahip evleriyle ünlü bir yerdir. Burada bulunan Deyrulumur Manastırı M.S. 397 yılında inşa edilmiştir.Sponsorlu Bağlantılar

"Mardin’de Gezilecek Yerler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,