Manzara Fotoğrafları Nasıl Çekilir Dikkat Edilecekler

Manzara fotoğrafı çekerken dikkat edilecek huşular, manzara fotoğrafı nasıl çekilmeli, iyi bir manzara fotoğrafı çekmek için neler gerekli? Dijital fotoğraf makinelerinin artması ile birlikte artık çok cüzi miktarlara dahi fotoğraf makinesi sahibi olabiliyorsunuz. Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar için güzel manzara fotoğrafları nasıl çekebileceğinizi sırası ile anlatacağız. Kullanıcılar profil fotoğraflarından sonra özellikle manzara fotoğrafları çekmektedirler. Manzara fotoğraflarının da kaliteli ve güzel çıkası için dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde…

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Manzara fotoğrafları çekerken alan derinliği çok önemlidir. Olabildiğince manzaranın mümkün olan en çok kısmını odağınıza ve perspektifinize alın.

Fotoğraf makinenizi kımıldatmamalısınız Tripod kullanabilirsiniz.

Güneşin pozisyonu ve yeryüzüne düşme açısı değişeceğinden dünya bize çok farklı görünür. Aynı mekanların farklı iklim değerlerinde farklı pozlamalarla çok değişik fotoğraflara sonuç verebileceğini gözden geçirin.

Ön plan, arka plan için birer dokular belirleyin, ya da doku doku olmasına özen gösterin, karmakarışık bir manzara resminde göz nereye bakacağını bilemez. Belirli dokuların belirli sınırlarla çizilmesi için gerekirse crop yapın.

Gökyüzünü önemseyin, manzara resimlerinin en kötü ihtimal 3’te biri gökyüzünden oluşacaktır ve sanıldığının aksine hem gökyüzünü hem de yeryüzünü güzel ışık ve renk değerleriyle çekmek zor olacaktır, bu yüzden güneşin durumuna göre ayarlarınızı iyi yapmalı yada en azından farklı değerlerde çekim yapmanız gerekir. Gökyüzü / yeryüzü oranını da değiştirerek faydalı sonuçlara varabilirsiniz.

Çizgiler, açıksa bu biraz da dikkat ve odak noktalarına benziyor, eğer bulabilirseniz çizgiler gözü yönlendirmeniz ve fotoğrafın akışını belirlemeniz açısından faydalı olacaktır. Eğer böyle bir çizginiz yoksa objeler uzanımı ya da dokular arasındaki çizgiler de bu işlevi görebilir.

Hareketi yakalayın, çeşitli manuel değerler deneyerek bulutların ya da akarsu gibi hareketli objelerin hareketini yakalayıp fotoğraftaki dikkatin yönünü değiştirebilir, karenize hareket verebilirsiniz.

Altın saatlerde çalışın, günbatımı, gündoğumu, ikindi vakti gibi güneşin değişik pozisyonlarında aynı açıdan çok farklı fotoğraflar çıkarabileceğinizi unutmayın. Eğer yolculuk esnasında fotoğraf çekiyorsanız, varış gidiş saatlerinizi de güneşin pozisyonuna göre ayarlamanız gerekebilir. Günbatımı fotoğrafı çekeceğim derken geç kalıp gece fotoğrafı çekmek zorunda kalmayın.

Ufuk çizgisi önemli. Çok spesifik sanatsal postmodern ultrahiperaktif bir fikriniz yoksa ufuk çizgisini gereksiz yere yamultmayın, fotoğrafınızın akışına, odak noktalarınıza ve anlatımınıza katkısı yoksa böyle bir amatörlüğü sonrasındaki photoshop müdahalesinde bile olsa gidermeye bakın.

Bakış açınızı değiştirin, yukarıdaki tüm kuralları uygularken sadece motomot aynı açıdan makinenin değerleriyle oynayıp tuşa basmayın, açınızı değiştirin, arkanızı dönün, yeryüzü gökyüzü oranını değiştirin, eğilin, yatay-dikey değişimi yapın.Sponsorlu Bağlantılar

"Manzara Fotoğrafları Nasıl Çekilir Dikkat Edilecekler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,