Mamografi Nedir Ne Zaman Yapılır

X ışınları aracılığıyla meme dokusunun görüntülenmesidir. Meme kanserinin tespit edilmesinde uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir. Mamografinin kullanımıyla daha önce tedavi şansı düşük olan meme kanseri tedavide başarı oranı yükseliyor. En çok merak edilen konuların başında ise çektirirken acı çekilip çekilmediğidir. Uzmanların söylediğine göre adetin 7. İle 10. günleri arasında en az acı çekilen dönemdir. Acıdan kasıt hassasiyet kesinlikle büyük acılar hissedilmiyor. En ufak şüphede çektirmekten çekinmeyiniz. Mamografinin bilinen herhangi bir zararı yok, amaç tarama yapmak ve kanserli hücreleri tespit etmektir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Ülke genelinde meme kanseri oranı hızla artıyor. Ancak sayesinde ölüm oranı azalmıştır. Memedeki kansere bağlı yada farklı nedenlerle oluşan şişliklerin erken dönemde teşhis edilmesinde en önemli tedavi yöntemidir. her yaştaki kadına uygulanabilir. Ancak gençlerde meme dokusu çok yoğun olduğundan mamografinin yerine, ultrasonografi uygulanır. Yaşla kanser olma olasılığı doğru orantılı yaş ilerledikçe kanser olma olasılığı artıyor.

Mamografi iki amaçlı kullanılır. Birincisi tarama amaçlı ikincisi ise herhangi bir kitle veya sorun varsa tedavi amaçlı kullanılır. Tarama amaçlı Mamografi çekimi 35-40 yaşlarında başlanır. Özellikle 40 yaşından sonra her yıl Mamografi çekilmelidir. Herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Her yaşta Mamografi çekilebilir. Eğer ailenizde daha önce meme kanseri olmuş biri varsa bu hastalığın genetik yollarla bulaştığını unutmayınız.

Mamografi meme kanserini tespit etmede tek yöntem diyebiliriz. Erken teşhis çok önemli, Mamografi erken teşhiste en başarılı yöntem diyebiliriz. Mamografi hamile kadınlara uygulanmaz. Bunun nedeni X ışınları olması çünkü bu ışınlar bebeğe zarar verir. Bu tip durumda MR çekilir. Emziren annelere Mamografi çekimi yapılır. Bilinen bir zarar yoktur.Sponsorlu Bağlantılar

"Mamografi Nedir Ne Zaman Yapılır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , , , ,