Malatya’da Gezilecek Yerler

’da gidilmesi gereken yerler, ’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler, Malatyada gezilip görülesi yerler nerelerdir? , Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır ve Yukarı Fırat Bölümü’nde bulunur. Şehir tarihte olduğu gibi günümüzde de medeniyetleri buluşturan bir bölgedir. Her medeniyet şehirde bir iz bırakmıştır ve pek çok tarihi eser barındırmaktadır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

’da Gezilmesi Gereken Yerler

Pütürge ilçesindeki Nemrut Dağı, Orduzu kasabasında (Bahçeşehir) bulunan Aslantepe Höyüğü, Eski Malatya’daki Malatya Kalesi, tarihi camiler, medreseler kentin başlıca kültürel ve tarihi varlığını temsil eder. Sultansuyu, Karakaya Barajı ve Levent Vadisi Malatya’nın görmeniz gereken doğal güzellikleridir.

2.150 m yüksekliğindeki Nemrut Dağı kent merkezinden 94 km uzaklıkta bulunur. Nemrut Dağı’nın zirvesinde bulunan arkeolojik kalıntılar sadece Türkiye için değil tüm insanlık için büyük öneme sahiptir. Malatya’daki iklim şartlarından dolayı Kasım ve Mayıs ayları arasındaki dönemde Nemrut’a gitmek mümkün olmadığı için yaz aylarında şehre gitmek Nemrut’u da rahatça gezmenize imkan tanır.
Ulu Cami, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, Melik Sunullah Camisi ve Eski Malatya Burçları Malatya’da bulunan diğer tarihi eserler arasındadır. Özellikle Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı ve Ulu Cami her yıl çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Bizanslılar tarafından inşa edilmiş olan Battalgazi Antik Kenti’ni de şehre gittiğinizde mutlaka gezmeniz önerilir.

Roma ve Bizans dönemlerinden kalma Eski Malatya Kalesi’ni, Selçuklular zamanından kalma Eski Arapgir Kalesi’ni ve Romalılar döneminden kalma Doğanşehir Kalesi’ni gezebilirsiniz.

İlde bulunan tarihi camilerin başlıcaları; Yeni Camii, Ulu Camii, Yusufziya Cami, Arapkir Ulu Camii ve Çarşı Camii’dir.

Malatya-Elazığ karayolu üzerinde bulunan Orduzu Pınarbaşı mesire yerini gezip temiz oksijen alabilir ve piknik yapabilirsiniz. Özellikle sıcak yaz aylarında Malatyalıların vazgeçilmez ve en çok tercih edilen piknik alanıdır.

Malatya’nın tarihi ve doğal güzelliği olan Akçadağ’da Türkiye’nin ünlü yarış atları yetiştirlmektedir.

Yolunuz Darende’ye düşerse bir doğa harikası olan Günpınar Şelalesi’ni mutlaka görmelisiniz. Şelaleyi görmek için yöreye her yıl birçok ziyaretçi gelmektedir.

Malatya’nın simgesi olan kayısı şehirle özdeşleşmiştir. Malatya’ya uğradığınızda mutlaka kayısının tadına bakmalı ve çeşitli kayısı ürünlerinden alabilirsiniz.Sponsorlu Bağlantılar

"Malatya’da Gezilecek Yerler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,